O'qish darsining xulosasi.

Mavzu: V. Bianchi "Izdan".

"Nur ummonida" darsligi R. N. Buneev, E. V. Buneeva 3
sinf, 2-qism.

Darsning maqsadi: talabalarni V.Bianchi ijodi bilan tanishtirish.

Vazifalar:
Tarbiyaviy:
Talabalarni V.Byanki ijodi bilan tanishtirish;
Talabalarning ishlash qobiliyatini mustahkamlash san'at asari(matndagi asosiy narsani ajratib ko'rsatish va reja tuzing);
O'qish qobiliyatini yaxshilash;
Rivojlanayotgan:
Xotirani, fikrlashni, tasavvurni rivojlantirish;
Talabalarning og'zaki nutqini rivojlantirishga hissa qo'shish (boyitish va murakkablashtirish lug'at, uning ifodaliligi);
Tarbiyalash:
O'quvchining mustaqilligini, diqqatini tarbiyalash.

O'qitish usuli: og'zaki, kitob bilan ishlash.

Ta'lim shakli: suhbat, o'qish, reja tuzish.

Dars bosqichlari:
I Tashkiliy lahza (30 s).
II. Imtihon Uy ishi (5 - 7).
III. Dars mavzusining taqdimoti (1 - 2 daqiqa).
IV Matnni idrok etish uchun tayyorgarlik ishlari (5 - 7 min).
V. Ishni tahlil qilish (15 min).
VI. Fizminutka (1 daqiqa).
VII Darsning xulosasi (5 daqiqa).
VIII Uyga vazifa (1-2).
Darslar davomida:
Tashkiliy moment.
- Salom bolalar! Keling, darsga tayyorlanaylik. Keling, hamma chiroyli tarzda turaylik:
orqa tomonni to'g'rilab, boshlarini ko'taring, tutqichlarni tushiring. Endi men buni ko'raman
siz darsga tayyorsiz. Siz o'tirishingiz mumkin!
Uy vazifasini tekshirish.
- Bolalar, ayting-chi, sizdan uyda nima qilishni so'rashdi? (she'rni yoddan o'rganing).
Kim she'r o'qishni xohlaydi? Doskaga keling. Qolganlari diqqat bilan tinglashmoqda. (Keyin ular Slyusorenko Olya, Mendareva Ksyusha, Sanin Egor, Trifanov Dima, Borodina Masha she'rlarini o'qidilar).
- Barakalla! Qolganini keyinroq so'rayman.
III. Dars mavzusi.
- O'tgan darsda biz shaharda qish haqida she'rlar o'qidik. Bugun darsda biz muallif V. Bianchi bilan birga sirli, sirli qishki o'rmonga boramiz.
IV. Tayyorgarlik ishlari.
— Siz bu yozuvchi bilan biroz tanishsiz. Iltimos, ayting-chi, V. Bianchi nima haqida yozadi? (tabiat, hayvonlar haqida). Uning qaysi asarlarini o'qigansiz? (bolalar javoblari). Ko‘raman, siz V.Byanki ijodini yaxshi bilasiz va “Uning asarlarida qanday g‘oya singdirilgan?” degan savolga javob berish qiyin bo‘lmaydi. (Tabiatingizni biling va seving.)
- To'g'ri! V.Bianchi bizning e'tiborimizni hayvonlarning o'rmonda qanday yashashi, tabiatda qanday qiziqarli narsalar sodir bo'lishi mumkinligiga qaratadi.
- Bolalar, 80-betdagi darsliklarni ochamiz.Bugun darsda V.Byankining qaysi asari bilan tanishamiz? Sarlavhani o'qiyapsizmi? (Treklar ortidan)
- Nima deb o'ylaysiz, uning qahramonlari kimlar? (yovvoyi hayvonlar) Va voqealar qaerda sodir bo'ladi? (o'rmonda) Siz qanday taxmin qildingiz? (chunki biz o'rmonda yovvoyi hayvonlarning izlarini ko'rishimiz mumkin) Bolalar, qishda o'rmonda qanday yovvoyi hayvonlarni ko'rishingiz mumkin? (tulki, quyon, bo'ri, elk va boshqalar)
-Endi biz izdan sayohat qilamiz. Diqqat bilan tinglang va biz izidan borayotgan hayvonlarni nomlash orqali hikoyamni yakunlang.
“Kim bilmaydi, qishda o'rmon bo'sh va qiziq emasligini aytadi. Xo'sh, bu erda qanday bo'shliq bor? Qarang, qancha trek bor! Faqat izlar taniy olishi, o‘rmon kitobini “o‘qiy” olishi kerak.
Mana, bir dasta yosh aspenlar bilan gavjum. Ularning atrofida ko'plab izlar bor. Qor oyoq osti qilinadi, po‘stlog‘i u yer-bu yerga kemiriladi. Kim bor edi? (quyonlar).
Biz oq tekislik bo'ylab boramiz. Yaxshi bosib o'tgan yo'lning o'ng tomonida sayoz qorda keng, katta izlar ko'rinadi. Shikoyat qildi (buyruq).
(V. Alferov bo'yicha)
- O'rmon yurishi kimga yoqdi, qo'llaringizni ko'taring? Yaxshi.
- Va odam o'rmonda qanday iz qoldirishi mumkin? Nima deb o'ylaysiz? (U qorda iz qoldirishi mumkin)
- Bolalar, endi biz V.Byankining “Izdan” asari qahramonlari kimning izidan va nima uchun borishini bilib olamiz. Biz hikoyani o'qiymiz va o'qish jarayonida biz qismlarga boshlaymiz. Shuning uchun ehtiyot bo'ling!
V. Matnni tahlil qilish.
- O'zingiz haqingizda birinchi qismni o'qing.
- Endi mening savolimga javob bering: "Nega Yegorka zerikdi?" (chunki u kun bo'yi kulbada o'tiradi)
- Yegorka va uning otasi qayerda yashaydi? (O'rmonda) Nega? (Chunki Yegorkaning otasi o'rmonchi bo'lib ishlaydi)
- Bolaning noma'lum hayvonini nima qiziqtirdi? (bu hayvonning izlari qiziq edi) U nimaga qaror qildi? (g'alati hayvonni ovlash)
- Egor va uning otasi haqida yana nimani bilib oldingiz, ular qanday munosabatlarga ega edilar? (Egorka otasini hurmat qilardi va sevardi. Ota bolani qattiqqo‘llikda tarbiyalagan, unga ko‘p narsalarni o‘rgatgan: ov qilishni, qordagi izlarni tushunishni, mehnat qilishni. Ota bolani juda yaxshi ko‘radi, uning xavfsizligi haqida qayg‘uradi).
VI. Fizminutka.
Lug'at bilan ishlash.
- Bolalar, quyidagi so'zlarni qanday tushunganingizni tushuntiring:
kakliklar podasi (kekliklar galasi);
namat etiklar (nagiz etiklar);
atrofida bo'sh (bo'sh);
qullikdan ko'ra ko'proq ov qilish (biror narsani chindan ham xohlash);
fuzeya, berdana (ov miltig'i, bir dumli)
- O'ylab ko'ring, matndan qaysi so'zlar birinchi qismga bosh bo'lishi mumkin? (bolalar javoblari)
- Va birinchi qismga shunday sarlavha qo'ydim: "Sirli hayvonning izlari".
- O'zingiz haqingizda ikkinchi qismni o'qing. (bolalar o'qiyotganda savollar tayyorlaydilar. So'ngra uni ovoz chiqarib o'qiydilar va savollar berishadi).
Mumkin savollar:
- O'rmonchi qachon o'g'lining uyda yo'qligidan xavotirga tushdi?
- Otaning tashvishi va o'g'lini kutayotganini qaysi ifoda so'zlari isbotlaydi?
O'rmonni qanday ko'ramiz? Qahramonning kayfiyati tabiat suratiga mos keladimi?
- Nega o'rmonchi qotib qoldi?
- Nega ota o'rmonga shoshildi?
- Bolalar, matndagi otaning so'zlari-harakatlarini belgilang (men yedim, tashqariga chiqdim, tingladim, turdim, seskandim, ko'kragimga bir zarba berdim, kulbaga sakrab chiqdim, yugurib chiqdim, qo'shaloq miltiqni tashladim) . Nima uchun muallif bu so'zlarni bu tartibda ishlatadi? (kuchlanish kuchayadi)
Bolalar, qanday so'zlarni tushunmayapsiz? (bolalarning taxminiy javoblari)
- Ikkinchi qismni qanday nomlashingiz mumkin?
Qarang, men bu qismni qanday nomlaganman:
- Uchinchi qismni Katya Tsareva ovoz chiqarib o'qiydi.
- Sanin Egor o'qishda davom etmoqda.
- Bu qism nima haqida? (O'rmonchi o'g'lini tungi o'rmonda qidirayotganida).
Qaysi so'zlar ko'p marta takrorlanadi? (sokin, qorong'i). Buni nima tushuntiradi?
- Bu qismda muallif juda qisqa, turli intonatsiyali jumlalarni ishlatgan. Nega?
- Ushbu qismni o'qib, nimani his qildingiz? Nima haqida o'ylading?
Keling, ushbu qismga nom beraylik.
- To'rtinchi qism Volabueva Nastyani o'qishni boshlaydi. Qolganlari matnni diqqat bilan kuzatib boradilar.
Birinchi taklifdan keyin.
- Bolalar, qanday qilib boshqacha aytish mumkin? (tong otishi bilan) Nima uchun muallif varianti muvaffaqiyatliroq deb o'ylaysiz? (Biz tongni kechasi uxlamagan, lekin o'rmonda biroz engilroq bo'lishini kutgan o'rmonchining ko'zi bilan ko'ramiz.)
- Nastya, o'qishda davom et (birinchi xatboshidan keyin)
- Nega o'rmonchi shunchalik o'zgardi?
- Nega o'rmonchi o'rmonga ketdi?
- Nega u "qorda kitob kabi o'qiydi"?
- Qaysi qushlar xoch bilan iz qoldiradilar? Qirqda nimani bilib oldingiz?
- Sincapning izlari qanday? (cho'zilgan, cho'zinchoq izlar, keyin nuqtalar)
- Nast nima?
- Bu kichkinalar nima?
- Lyukina Dashani o'qishni davom ettiradi.
- O'g'lining izidan borgan ota qanday tuyg'ularni boshdan kechiradi? (o'g'il uchun tashvish, umid, g'urur).
- O'rmonchining yo'lini takrorlang, u qanday izlardan yurdi? (O'g'ilning chang'i yo'li, so'ng'iz va sichqon izlari, sincap izlari, maliki, kaklik, kuygan vata)
- Otaning o'g'lining tirikligiga ishonchi bormi?
- 4-qismga nom bering.
- O'rmonchining yo'li izlardan bo'lganmi? Ular qayerga olib boradi?
Bolalar, yaxshi o'tiring. Endi men o'qiyman, siz esa diqqat bilan tinglang.
- Qanday izlar o'rmonchini hayratda qoldirdi? Ayting-chi, ular qanday ko'rinishga ega.
- Yarador hayvon nima? Qanday tushundingiz? (Ovchi tomonidan yaralangan hayvon)
- Nima uchun bu qism so'zlar bilan tugaydi: “Boring! Men ketyapman; Men ... moqchiman!"?
- 5-qismga qanday nom berish mumkin?
VII. Darsning xulosasi.
- Bolalar, biz hozirgina qaysi yozuvchining asarini o'qidik? (V. Bianchi)
Uning hikoyasining nomi nima? (Treklar ortidan)
- O'qilgan qismlardan nimani yangi va qiziqarli bilib oldingiz? (kim izidan bordi, nima uchun, lekin izlar qayerga olib borishini hali aniqlamadi)
- Buni uyda o'rganasiz.
VIII. Uy vazifasi.
- kundaliklaringizni oching va keyingi dars uchun topshiriqni yozing:
Hikoyani o'qing, qismlarga nom bering (daftardagi 1-topshiriq, 36-bet).
Savollarga javob bering (87-bet)
- Ishingiz uchun katta rahmat. Bugun yaxshi ish qildingiz.


Biriktirilgan fayllar

Yegorka kulbada kun bo'yi zerikadi. U derazadan tashqariga qaraydi: atrofi oppoq. O‘rmonchining kulbasi qor bilan qoplangan edi. Oq o'rmonda turadi.
Yegor o'rmondagi bitta tozalashni biladi. Oh, va joy! Qanday kelmasin - oyog'ing ostidan kaklik podasi. Frrr! Frrr! - barcha yo'nalishlarda. Shunchaki otib tashlang!
Ha, kekliklar! Quyonlar sog'lom! Va boshqa kuni men Yegorkani hovlida yana bir iz ko'rdim - kimga tegishli ekanligi noma'lum. Bu tulkilar bilan bo'ladi va tirnoqlari tekis, uzun.
Bu g'alati yirtqich hayvonning izini kuzatish bo'lardi. Bu siz uchun quyon emas! Bu va qaynota maqtaydi.
Yegorka yonib ketdi: endi o'rmonga yugur!
Ota derazada namat etiklarini etaklab turibdi.
- Tyat va tyat!

Nima xohlaysiz?
- Meni o'rmonga kiriting: kekliklar

otish!
- Tunga qarab, nima deb o'ylaganingni qara!
- Qo'ying, dada! Yegor norozilik bilan chizadi.
Ota jim; Egorkaning nafasi rost bo'ldi, - oh, uni ichkariga kiritmaydi!
O'rmonchi bolakayning bo'sh yurib yurishini yoqtirmaydi. Va shunga qaramay: ov qilish qullikdan ham yomonroqdir. Nega kichkina bola siymaydi? Hamma narsa kulbada va kulbada ...
- Turing! Ha, qara, shunday qilib, shom tushguncha qaytib. Va keyin mening rezonansim qisqa: men sug'urtani olib tashlayman va uni hali ham kamar bilan qamchilayman.
Fuzeya - qurol. Bola o'n to'rt yoshda bo'lsa ham, Egorkaning o'zi bor. Ota shahardan olib kelgan. Bir barrelli, Berdana deb ataladi. Va siz undan qushni va hayvonni urishingiz mumkin. Yaxshi qurol.
Ota biladi: Yegorka uchun Berdan dunyodagi birinchi narsa. Olib ketish bilan tahdid qilish - hamma narsa amalga oshadi.
"Men bir zumda qaytib kelaman", deb va'da qiladi Yegorka. Uning o'zi allaqachon qo'y terisini kiyib, Berdankani tirnoqdan tortib olgan edi.
- Men aylanaman! – deb noliydi ota. - Qarang, kechalari bo'rilar uvillashadi. Menga qarang!
Va Yegorka endi kulbada emas. Men hovliga sakrab chiqdim, chang'imga mindim - va o'rmonga.
O‘rmonchi etiklarini qo‘ydi. Men boltani olib, chanani tuzatish uchun shiyponga bordim.
Qorong‘i tusha boshladi. Chol bolta bilan taqillatishni tugatdi.
Kechki ovqat vaqti keldi va bola ketdi.
Eshitildi: uch marta o'q uzildi. Va o'shandan beri hech narsa.
Yana vaqt o'tdi. O'rmonchi kulbaga kirdi, chiroqdagi tayoqni to'g'rilab, uni yoqdi. Tandirdan bir qozon bo‘tqa chiqardi.
Yegorka hali ham yo‘qolgan. Qaerga ketding, ey ahmoq?
yedi. Ayvonga chiqdi.
Zulmat o'tib bo'lmaydi.
Tingladim - hech narsa eshitmadim.
Qora o'rmon bor, u novdalar bilan yorilib ketmaydi. Jim, lekin unda nima borligini kim biladi?
- Vou-u!
O‘rmonchi titrab ketdi. Yoki shunday tuyuldimi? Yana o'rmondan:
- Voy-voy!
To'g'ri, bo'ri! Boshqasi oldi, uchinchisi ... butun bir suruv!
Uning ko'kragi cho'kib ketdi: aks holda, hayvonlar Yegorkinning iziga hujum qilishdi!
- Vou-vu-u!
O'rmonchi kulbaga sakrab tushdi, yugurib chiqdi - qo'lida ikki barrelli miltiq. U uni yelkasiga tashladi, tumshug'idan olov yondi, o'qlar yangradi.
Bo'rilar yomonroq. O'rmonchi tinglayapti: Yegorka biror joyda javob beradimi?
Va endi o'rmondan, zulmatdan, zaif, zaif: "bom!"
O'rmonchi miltig'ini orqasiga qo'yib, chang'ilarini bog'lab, Egorkinning o'q otgan joyigacha zulmatga tushdi.
O'rmonda zulmat - hech bo'lmaganda yig'lang! Archa panjalari kiyimlarni ushlaydi, yuzini teshadi. Daraxtlar zich devor - siz o'tib ketolmaysiz.
Va bo'rilar oldida. Ovoz tortiladi:
- Vou-oooooo! ..
O'rmonchi to'xtadi; ko'proq o'q uzdi.
Javobsiz. Faqat bo'rilar.
Yomon biznes!
U yana chakalakzordan o'ta boshladi. Bo'rining ovoziga bordi.
Men shunchaki o'ylashga ulgurdim: "Ular yig'layaptilar, - hozircha, ular hali yetib bormaganligini anglatadi ..." Keyin birdan yig'lash boshlandi. Sokin bo'ldi.
O'rmonchi oldinga yurdi va o'rnidan turdi.
Otish. Keyin ko'proq. Men uzoq vaqt tingladim.
Sukunat quloqlarda shunday og'riqdir.
Qayerga ketasiz? Qorong'i. Va siz borishingiz kerak.
Tasodifiy ko'chirildi. Qanday qadam bo'lishidan qat'iy nazar, keyin qalinroq.
Otishma, qichqiriq. Hech kim javob bermayapti.
Va yana, u qaerdaligini bilmay, yurdi, o'rmon bo'ylab yurdi.
Nihoyat, u baqiriqdan xirillab, butunlay holdan toygan edi.
U to'xtadi - va qaerga borishni bilmaydi: u uyning qaysi yo'nalishda ekanligini uzoq vaqt yo'qotdi.
Men yaqinroq qaradim: daraxtlar ortidan tushgan yorug'lik kabimi? Yoki bo'rining ko'zlari porlaydimi?
To'g'ridan-to'g'ri yorug'lik tomon ketdi. Men o'rmondan chiqdim: toza joy, uning o'rtasida kulba. Derazada yorug'lik bor.
O'rmonchi qaraydi, ko'zlariga ishonmaydi: o'zining kulbasi turibdi!
Doira, keyin, o'rmon orqali zulmatda berdi.
Tashqarida yana o‘q uzdi.
Javobsiz. Va bo'rilar jim, yig'lamanglar. Ular bo‘linib ketayotganga o‘xshaydi.
Yo'qolgan bola!
O‘rmonchi chang‘isini tashlab, kulbaga kirdi. Kulbada qo‘y po‘stinini yechmay, skameykaga o‘tirdi. U boshini qo'llariga tashlab qotib qoldi.
Stol ustidagi chiroq miltilladi, miltilladi va o'chdi. O'rmonchi buni sezmadi.
Deraza tashqarisida xira chiroq miltilladi.
O‘rmonchi o‘rnidan turdi. U dahshatga tushdi: bir kechada u qarib, egilib qoldi.
U nonning bag'riga bir bo'lak non qo'ydi, patronlar, qurol oldi.
Hovliga chiqdim – yorug‘. Qor porlaydi.
Darvozadan qor bo'ylab Egorkinning chang'ilaridan ikkita jo'yak cho'zilgan.
O'rmonchi qaradi va qo'lini silkitdi. Men o‘yladim: “Agar oy tunda bo‘lganida, oppoq so‘qmoq bo‘ylab bolani topib olardim. Boring, suyak yig'ing! Va keyin sodir bo'ladi! - Balki u hali tirikdir? .."
U chang'isini sozlab, iz bo'ylab yugurdi.
Chuqurliklar chapga burilib, o'rmon chetiga olib bordi.
O'rmonchi ular bo'ylab yugurib, ko'zlari bilan qorni titkilaydi. Bir iz yoki tirnalishni o'tkazib yubormaydi. Kitob kabi qorda o'qiydi.
Va o'sha kitobda kechasi Yegorka bilan sodir bo'lgan hamma narsa yozilgan.
O'rmonchi qorga qaraydi va hamma narsani tushunadi: Yegorka qaerga ketdi va nima qildi.
Mana, bola qochib ketayotgan edi. Qorning yon tomonida yupqa qush barmoqlari va o'tkir patlarning xochlari bor.
O'shanda qirqtasi Yegorni qo'rqitdi. Magpies bu erda sichqonchani siljitdi: atrofida sichqonchaning ilmoqlari bor edi.
Keyin u hayvonni erdan ko'tardi.
Sincap yer po‘stiga sakrab tushdi. Uning izi. Uning orqa oyoqlari uzun - ularning izi ham uzun. Sincapning orqa oyoqlari erga sakrab tushganda oldingi oyoqlari orqasiga oldinga tashlanadi. Va old oyoqlari qisqa, kichik - nuqta bilan ulardan iz.
O'rmonchi ko'radi: Egor sincapni daraxtga haydab yubordi va u erda uni urdi. Shoxdan qorga tashlandi.
"Aqlli bola!" – deb o‘ylaydi o‘rmonchi.
Qaraydi: bu erda Yegorka o'ljani oldi va o'rmonga ketdi.
Ular aylanib, o'rmon bo'ylab yo'llarni aylanib chiqdilar va ularni katta bo'shliqqa olib borishdi.
Ko'rdingizmi, Yegorka glade, qaradi quyon izlari- kichiklar.
Quyonlar zich yugurishdi: bu erda ularning ilmoqlari ham, supurgilari ham bor - sakrashlar. Faqat Yegorka quyonning hiyla-nayranglarini ochishni boshlamadi: chang'i jo'yaklari kichkina bolalardan o'tib ketadi.
U erda, uzoqroqda, qor yon tomonga bo'shatilgan, qush izlari va qor ustida kuygan tayoq.
Keklik oq rangda. Bu erda qorga ko'milgan butun bir suruv uxlab qoldi.
Qushlar Yegorkani eshitib, uchib ketishdi. Va u o'q uzdi. Hamma uchib ketdi; biri tebrandi. Qorda qanday jang qilganini ko'rish mumkin.
Oh, jasur ovchi ulg'aygan: u qushni pashsha tushirdi! Bunday odam bo'rilarga qarshi kurashishi mumkin, u ularga tishlarini behuda tishlamaydi.
O'rmonchi shoshildi, oyoqlari o'zlari yugurdi, davom eting.
U izni butaga olib bordi - va to'xtang!
Qanday goblin?
Egorka buta orqasida to'xtadi, chang'isini joyiga itarib, pastga egildi - qo'li bilan qor. Va yon tomonga yugurdi.
To'g'ridan-to'g'ri qirq metrga cho'zilgan yo'l, keyin sayohat qilishni boshladi. Ha, hayvonlarning izlari bor! Tulkining kattaligi va tirnoqlari bilan ...
Qiziq nima? Bunday iz hech qachon ko'rilmagan: panjasi katta emas, lekin tirnoqlari bir dyuym uzun, tirnoq kabi tekis!
Qor ustida qon: hayvon uchga ketdi. To'g'ri, old tomondan, Yegorka uni ayblash bilan sindirdi.
Butalar orasidan g'ildiraklar o'tadi, hayvonni haydaydi.
Bola qayerga tashlandi va uyga qaytdi: ovchi yarador hayvonni tashlab ketadimi?
Faqat bu hayvon nima? Og'riqli sog'lom tirnoqlar! U butaning orqasidan ularni oshqozonga uradi ... Bolaga qancha kerak!
Tog‘-chang‘i yo‘li o‘rmonga chuqurroq va chuqurroq kirib boradi - butalar orasidan, dumg‘azalardan o‘tib, shamol esgan daraxtlar atrofida. Agar siz to'siqlarga duch kelsangiz, chang'ingizni sindirib tashlaysiz!
Oh, sariq! Zaryad yoki nima tejaydi? Bu joy - o'ralgan ildizlarning orqasida - va hayvonni tugatish uchun. Uning boradigan joyi yo'q.
Va yaqinda uni qo'llaringiz bilan olasizmi? Uning oldiga, yaradorning oldiga boring! G'azablangan hamster hatto uning qo'liga tushmaydi, lekin bu hayvon, ko'ryapsizmi, og'ir: qorning teshiklari chuqur.
Ammo bu nima: qor yog'adimi? Muammo hozir: iz olib keladi, keyin nima qilish kerak?
Bor! Bor!
U aylanib chiqadi, o'rmon bo'ylab sayohat qiladi, hayvonlarning izi, keyin esa chang'i yo'li. Oxiri ko'rinmaydi.
Va qor qalinroq, qalinroq.
Oldinda nur. O'rmon siyrak, poyasi keng bo'lib ketdi. Bu erda izlar tezroq uxlab qolishadi, ularni ko'rish yomonlashadi, demontaj qilish qiyinroq.
Mana, nihoyat: Egor bu yerda yirtqich hayvonga yetib oldi! Qor ezilgan, ustida qon bor, kulrang qattiq jun.
Siz junga qarashingiz kerak, u qanday hayvon. Shunchaki bu erda nimadir noto'g'ri ... Bola ikki tizzasi bilan qorga yiqildi ...
Va oldinda nima bor?
Chang'i! Boshqa! Qordagi tor chuqur teshiklar: Yegor yugurdi, yiqildi ...
Va birdan - oldida, o'ngda, chapda, bo'ylab - keng, it izlari kabi.
Bo'rilar! Qo‘lga tushdi, la’nati!
O'rmonchi to'xtadi: uning o'ng chang'isi qattiq narsaga duch keldi.
Men qaradim: Berdan - Yegorkin.
Shunday ekan! Rahbar o'lim bilan tomog'ini ushladi, bola qurolni qo'lidan tashladi, - keyin butun suruv o'z vaqtida yetib keldi ...
Oxiri! O'rmonchi oldinga qaradi: hech bo'lmaganda bir tutam kiyim oling!
Go‘yo daraxtlar ortida kulrang soya miltillagandek. Endi u yerdan itlar urilib ketgandek, zerikarli xirillash va qichqirish eshitildi.
O‘rmonchi qaddini rostladi-da, yelkasidan miltiqni oldi-da, oldinga otildi.
Daraxtlar ortida, tishlari yalang'och va mo'ynalari ko'tarilgan qonli suyaklar to'plami tepasida ikkita bo'ri turardi. Atrofda yotish, yana bir necha o'tirish ...
O'rmonchi dahshatli qichqirdi va mo'ljallamay, bir vaqtning o'zida ikkala magistraldan o'q uzdi.
Miltiq uning yelkasiga qattiq tegdi. U gandiraklab, qorga tiz cho‘kdi.
Kukun tutuni tozalangach, bo‘rilar g‘oyib bo‘ldi.
Qulog‘imga o‘q ovozi eshitildi. Va qo'ng'iroq orqali u Yegorning g'amgin ovozini eshitganday bo'ldi: "Tyat!"
O‘rmonchi negadir shlyapasini yechdi. Kirpoqlarga qor parchalari tushib, qarashni qiyinlashtirdi.
- Tyat! .. - Egorning jim ovozi yana juda aniq ko'rindi.
- Yegorushka! - ingladi o'rmonchi.
- Echib oling, do'stim!
O‘rmonchi qo‘rqib o‘rnidan sakrab turdi, ortiga o‘girildi... Yegorka tirik, katta daraxt shoxida qalin tanasini quchog‘iga bosib o‘tirardi.
- O'g'lim! - qichqirdi o'rmonchi va xotirasiz daraxtga yugurdi.
Qotib qolgan Yegorka qopdek otasining bag‘riga tushdi.

O'rmonchi ruhan Yegorka bilan uyga yugurdi. Faqat bir marta u to'xtashga majbur bo'ldi - Yegorka tiqilib qoldi, bir narsani gapirdi:
- Tyat, berdanimni ol, berdan ...
* * *
Tandirda olov qizigan. Yegorka skameykada og'ir qo'y terisi ostida yotardi. Uning ko'zlari porladi, tanasi yondi.
O‘rmonchi uning oyog‘ida o‘tirib, likopchadan issiq choy berardi.

Bo'rilar yaqin kelganini eshitaman, - dedi Yegorka. - Men pufladim! U qurolini tashladi, chang'ilari qorga yopishib qoldi, uni tashladi. U birinchi daraxtga chiqdi - ular allaqachon shu erda. Ular sakrashadi, la'natlaydilar, tishlarini chertadilar, ular meni olishni xohlashadi. Voy, qo‘rqinchli, do‘stim!
- O'g'lim, jim bo'l, jonim! Va aytingchi, otishmachi, qanday hayvonni urgansiz?
- Bo'rsiq, xola! Sizning cho'chqangiz sog'lom bo'rsiq. Siz tirnoqlarni ko'rdingizmi?
- Bo'rsiq, deysizmi? Va men bilmayman. Va to'g'ri: uning panjasi tirnoqli. Qarang, erigan suvga tushdim, uxlab qoldim! U sovuqda uxlaydi, kamdan-kam qish chiqadi. Bir daqiqa kuting - bahor keladi, men sizga uning teshigini ko'rsataman. Olijanob teshik! Bunaqasini tulki qazolmaydi.
Ammo Egor endi eshitilmadi. Boshi yon tomonga tushdi, ko'zlari o'z-o'zidan yumildi. U uxlab qoldi.
O‘rmonchi qo‘lidan likopchani oldi, o‘g‘liga qo‘y terisi bilan qattiqroq yopdi va derazadan tashqariga qaradi.
Deraza tashqarisida bo'ron bor edi. U to'kdi, quydi va havoda yorug'lik oq bo'laklarni aylantirdi - chigallashgan o'rmon izlari uxlab qoldi.

">

Sinf: 3

Dars uchun taqdimot


















Orqaga oldinga

Diqqat! Slaydni oldindan ko'rish faqat ma'lumot olish uchun mo'ljallangan va taqdimotning to'liq hajmini ko'rsatmasligi mumkin. Agar qiziqsangiz bu ish Iltimos, to'liq versiyasini yuklab oling.

Maqsad: faol o'quvchi pozitsiyasini shakllantirish uchun sharoit yaratish, matnga hissiy jihatdan ko'nikishga, yozuvchi tilining aniqligi va yorqinligini his qilishga, asarning asosiy g'oyasini tushunishga yordam beradi.

Uskunalar: “Bir baxtli bolalikda” darsligi (muallif R.N. Buneev, E.V. Buneeva), V.V.Bianchi portreti, kitoblar koʻrgazmasi, izohli lug'atlar, taqdimot, topshiriq kartalari ("Diqqatli o'quvchi" o'yini uchun).

Darslar davomida

I. Challenge (mavzuga sho'ng'ish)

Musiqa tovushlari ( slaydlar 1-5).

Ajoyib va ​​ulug'vor qish. Ayoz va qor bo'ronlarini o'zi bilan olib, erni ichiga botiradi qishki ertak va ko'plab sir va sirlarni saqlaydi.

Qor chivinlari va uchqunlari
Paxmoq kabi
Barcha vodiylar va dalalar ...
Tabiatdagi hamma narsa muzlaydi:
Va dalalar va qorong'u o'rmon.
Qor chivinlari va uchqunlari
Osmondan indamay tushmoqda.

(slaydlar 6-7) Kim bilmaydi, qishda o'rmon bo'sh va qiziq emasligini aytadi. Xo'sh, bo'shlik nima? Qarang, qancha trek bor! Faqat izlarni tanib olish, o'rmon kitobini "o'qish" uchun kerak! “Eng qiziqarli, eng hayajonli faoliyat bu meni o‘rab turgan, ustimda va pastimda noma’lum sirlarni kashf qilishdir” degan yozuvchi bizga yordam beradi.

Nimani taxmin qildim savol ostida. Keling, o'zimizni tekshirib ko'raylik. Krossvord yordamga keladi.

Bosh qotirma(slayd 8)

  1. “Bir chumoli qayinga chiqdi. U cho'qqiga chiqdi, pastga qaradi va u erda uning tug'ilgan chumoli uyasi deyarli ko'rinmaydi. ("Uyga shoshilgan chumoli kabi")
  2. "Sohil qiziga quruq o't va moxdan yasalgan kulbasi juda yoqdi. "U erda pollar, devorlar va tomlar bor." ("O'rmon uylari")
  3. “Uchinchi yili sariq ko'zli boyo'g'li o'sha chuqurlikdan xabar topdi. Yetib keldi. U ko'radi - eman, emanda - mushukning boshi bo'lgan teshik " ("Teremok")
  4. “Kuchukcha hovlida tovuq quvishdan charchadi. "Men yovvoyi hayvonlar va qushlarni ovlashga boraman," deb o'ylaydi u. ("Birinchi ov")
  5. "Biz yelkanni o'rnatdik, sichqonchani qazilgan qayiqqa joylashtirdik va uni oqim bilan qo'yib yubordik" ("Sichqoncha cho'qqisi")

Ushbu asarlarning janrini aniqlang? (hikoya)

Ushbu hikoyalarning qahramonlari kimlar? (hayvonlar)

Faqat V.V. Bianchi ertak yozganmi? Buni isbotla.

II. Mantiqiy

Matn bilan ishlash

V.Bianchining hikoyasini uyda o'qidingizmi? Uning asosiy qahramonlari kimlar? (Bola Yegorka, o'rmonchi)

Keling, hikoyani ochaylik.

Bu bola haqida nimani bilib oldingiz? Keling, barcha haqiqiy ma'lumotlarni to'playmiz. (O'rmonchining o'g'li, 13 yosh, otasi bilan o'rmondagi kulbada yashaydi. Otasi o'g'lini qattiqqo'llik bilan tarbiyalaydi. U unga ko'p narsalarni o'rgatdi: treklarni o'qish, o'rmonda sayr qilish, otish. Yegorka yaxshi ko'radi. ov.)

Yegorka ov qilishni yaxshi ko'radi. Matn so‘zlari bilan isbotlang. (Yegorka yonib ketdi - endi o'rmonga yugur. Ov qullikdan ham yomonroq.)

Va Yegorka endi kulbada emas. Men hovliga sakrab chiqdim, chang'imga mindim - va o'rmonga.

Yegorka otasiga bergan va'dasini bajardimi? (Men tezda qaytaman)

Ikkinchi qismdagi gaplarga e'tibor bering: Edi. Ayvonga chiqdi. Zulmat o'tib bo'lmaydi. Men tingladim va hech narsa eshitmadim. Ularni baland ovozda o'qing. Va nima uchun aynan shunday intonatsiya bilan? (gaplar qisqa, otaning holatini bildiring: tashvish, tashvish).

V. Byankiga otasining holatini, lahzaning shiddatini etkazishga yana nima yordam beradi? (tabiat ta'rifi: O'rmonda qorong'ulik - hatto yig'layapti! archa panjalari kiyimlarni ushlaydi, yuzini teshadi. Devorlari zich bo'lgan daraxtlar - siz o'ta olmaysiz. Va bo'rilar oldida. Ular ovoz bilan tortishadi ...)

Otaning holatini matn so‘zlari bilan isbotlang? (U boshini qo‘llari orasiga tashlab, qotib qoldi. Stol ustidagi chiroq cheka boshladi, ko‘z pirpiratib o‘chdi. O‘rmonchi buni sezmay qoldi. Dahshatli bo‘ldi: bir kechada qarib, egilib qoldi).

Deraza tashqarisida xira chiroq miltilladi. Va nega muallif bu "tongning boshlanishi" ni yozmagan? (Biz tongni o'rmonchining ko'zi bilan ko'ramiz: men kechasi uxlamadim, lekin o'rmonda biroz engilroq bo'lishini kutdim.)

U chang'ilarini sozladi, o'rmonchi qorni ko'zlari bilan paypaslab yugurdi. Nega? Nima uchun? Sabab? (69-bet - darslik)

sarflaymiz "Diqqatli o'quvchi" o'yini va qaysi guruh diqqat bilan o'qishi mumkinligini aniqlang. Karta ishi (Ilova).

Slaydlar 10-15

  • Magpie izlari (69-bet)
  • Sincap izlari (69-bet)
  • Quyonning izlari (70-bet)
  • Keklik izlari (70-bet)
  • Tulki izlari (66, 70-betlar)
  • Porsuq izlari (70,71, 73-betlar)
  • Bo'ri izlari (71-bet) - (darslik sahifalari)

muammoli savol

1.- Keling, fikr yuritamiz va savolga javob beramiz: Qishki o'rmonda odam qanday izlarni qoldirishi mumkin? ( slayd 16)

Va V. Bianchi ishida Egor o'rmonchi o'qigan yana qanday izlarni qoldirgan?

(P.69 - O'rmonchi ko'radi: Egor sincapni daraxtga haydab yubordi va u erda u uni urdi. U uni qordagi shoxdan tashladi;

P.71 - Egor bu erda hayvonni ushlab oldi! Qor ezilgan, ustida qon bor, kulrang dag'al jun.)

2.- NEXT ning yana bir ma'nosini ko'rib chiqamiz - siljish haqida uyqusirab. Keyingi so'zning ma'nosi nima?

Guruhlarda lug'atlar bilan ishlash haqida xayolparast: harakatlar, ishlar, ishlar).

"Insonning izi" mavzusida sinxronizatsiya yaratish (guruhlarda yoki juftlikda ishlash)

Inson izi
yaxshi, salbiy
Quvontiradi, yordam beradi, xafa qiladi
Bitta harakat butun inson hayotiga ta'sir qilishi mumkin.
yaxshilik qil

Inson izi
Yomon, mehribon
Bu xafa qiladi, xursand qiladi, yordam beradi
Yaxshi odamlar ular o'ladi, lekin amallari yashaydi
yaxshilik qil

Inson izi
salbiy, yaxshi
Quvontiradi, xafa qiladi, zavqlantiradi
Chiroyli odam, lekin uning harakatlari xunuk
ishlar

(slayd 17) - V. Byanchi qanday iz qoldirdi? Agar tabiat insonga uning hayotiga kirib borganligi va uni kuylagani, butun go'zalligini ko'rsatgani uchun minnatdorchilik his qilsa, birinchi navbatda bu minnatdorchilik Vitaliy Valentinovich Bianchiga nasib etgan bo'lar edi.

V.Byanki kitoblari tabiat bilan muloqot qilish quvonchi, doimiy kashfiyotlar quvonchidir. Zero, tabiatni yaxshi bilgan kishigina uni sevishi va asrashi, boyligini ko‘paytirishi mumkin. Yozuvchining badiiy olamini hali kashf qilmagan bo‘lsangiz, buni amalga oshirishga shoshiling.

III. Reflektsiya

Qo'lingizni ushlang va ...

Kim qiziqdi - kichkina barmog'ingizni oching;

Bilim hayotda foydali bo'lishiga kim ishonadi - nomsiz

Juftlikda ishlash kimga foydali bo'lgan - o'rtacha;

Guruhda ishlashga kim yordam berdi - ko'rsatkich barmog'i;

Kimga dars yoqdi - ajoyib.

Shunday qilib, ochilmagan barmoqlar sonini hisoblang va dars uchun o'z belgingizni bilib oling.

IV. Uy vazifasi

Ijodiy ish (ixtiyoriy):

1. "V. Bianki kitoblari" mavzusida Sincwine (misol quyida keltirilgan)

Kitob
Qiziqarli, tarbiyaviy
Kuzatish, tushunish, sevishni o'rgatadi
Tabiat bilan muloqot qilish quvonchi
Insonning do'sti

2. Film tasmasini tuzing (topshiriq guruhda bajariladi)

3. “Bildim, o‘rgandim, bilmoqchiman” (yozuvchi ijodi bo‘yicha jadval tuzish)

Kechasi quyonlar qor bo'ylab yugurishadi, mayda tukli hayvonlar yugurishadi - ular uchun yurish vaqti keldi.

Askir bahorni xushchaqchaqlik bilan qarshi oldi.

U sovuq toshni tashlab, qor ostida yashiringan tuzoqlar zanjiridan ehtiyotkorlik bilan o'tib, taygaga kirdi. Bu yerda u qo'lidan kelganicha uxlab yotardi. U o‘lja qidirib tog‘u vodiylarni kezib chiqdi, yaqinlashib kelayotgan stul bilan jang qilish imkoniyatini qo‘ldan boy bermadi.

Taygadagi hayvon, albatta, aqldan ozgan. Hamma oddiy qonunlar unutildi, barcha chegaralar buzildi, har kim xohlagan joyiga yugurdi, har bir kishi doimiy ravishda o'rnini almashtirdi. Samol esa boshqa bir burma qorda bosib o‘tgan tor yo‘lni topishi bilan ovni ham, jang qilishni ham unutib, raqibidan o‘zib ketguncha izda yugurib ketdi.

Asqar bilan shunday bo'ldi.

U qandaydir tarzda quyonning orqasidan yashirinib yurdi va to'satdan uning yo'lini boshqa samurning izi kesib o'tdi. Askir darrov ochligini unutdi, quyonni ham unutib, izga yugurdi.

Sable bu yerdan bir necha soat oldin yugurib o'tgan. Endi u bu yerdan uzoqda bo'lsa kerak. Ammo yosh, kuchli Askir uchun bir necha soat quvish!

Yengil, keng sakrashlar bilan u oldinga va oldinga yugurdi. Tayga bo'ylab sayohat qilgan iz tog'dan balandroq ko'tarildi.

Askir oldidan taniqli joylar chaqnadi - sof sadr, u erda u bir necha bor ovlab, cho'ldan tushdi. Bu yerda u hamma burchaklarni bilardi va sable qayerda yashiringan bo'lsa ham topa olardi.

Ammo yo'q, - iz sadrdan chiqdi, tor yo'l buralib, qorli tekislikni aylantirdi. Quyosh sincap ustida allaqachon ko'tarilgan.

Har bir sakrashda sable izi kuchliroq va kuchliroq hidga ega edi - u yaqin.

"Zenn!" - jiringladi, qor ostidan sakrab chiqdi, po'lat jag'lar. Askirning egiluvchan gavdasi baland sakrab, bo‘shashgan qor ustidan urildi, uloqtirdi va supurib ketdi.

Askirning ikkala old panjasining suyaklari mayda bo'laklarga bo'lindi. Chap tarafdagi oq qo'lqop qondan qizarib ketdi. U og'riqdan burishdi va panjalarini burish uchun kurashdi, tishlari bilan sovuq po'latni aqldan ozdirdi.

Hammasi behuda: po'lat viza mahkam ushlandi. U hatto orqasidan kelayotgan odamni ham eshitmadi.

Qalin qo'lqop kiygan qo'l uni ushlab, ko'kragini qisib oldi. Askir yugurdi, tishlari siqilmadi, qalin mo'ynani boshidan dumigacha uzun spazm to'lqinli o'tkazdi. Ko'zlar chiqib ketdi.

Asqar jim.

Tayyor! — dedi Stepan baland ovozda.

Uning qo‘lida Askir – qimmatli qora samur borligiga hamon ishonmasdi.

Oxirgi paytlarda uning omadi yo‘q edi. Uning tuzog'iga to'rtta samur tushdi. Ulardan birini qarg'a o'ldirdi, ikkinchisini Stepan topguncha sichqonlar kemiribdi.

Ipat so'nggi paytlarda Stepanni tanlab oldi. U o‘zgacha edi: “Yagona Ko‘z”dan qaytganlariga uch hafta bo‘lgan, Pokmarked esa qishloqdan hali qaytmagan edi. Ipat Stepanga g'azabini chiqarib, uni tuzoqlarini o'rnatishga va Pokmarkedni tekshirishga majbur qildi va uni lagerni qo'riqlash uchun qoldirdi. Stepanning oviga kamroq va kamroq vaqti bor edi, demak, Askirni ushlashga umid kamroq edi.

Endi esa Askir uning qo‘lida.

Endi Stepan boy, u nihoyat nafratlangan sayanlarning chuqur qudug'idan chiqib, Moskvaga borishi mumkin. U egasiga qishlash paytida olingan to'rtta samurni, ikkitasini esa - bahorgi ko'ylagida beradi va u bilan birga sanaladi.

U barcha tuzoqlarini yig'ib, lagerga qaytdi.

Bahor allaqachon qishni yengib o'tdi. Daryo muzni buzdi. Suv o'ynay boshladi, jarlarga tushdi, titroq g'uvulladi. Tez, yoriqlarda sho'ng'in o'rdaklari qaerda paydo bo'lganligi noma'lum - rang-barang oltin ko'zlar, tor burunli merganserlar.

Taygada hali erimagan qor ustida qoraqullar hushtak chaldi. Ayiqlar inidan sudralib chiqishdi, yo‘l-yo‘l chipmunchoqlar daraxtlar tagiga otildi. Mo'ynali hayvonlar "o'zlarini artdi" - ular yam-yashil qishki ko'ylagini suyuq yoz mo'ynasiga almashtirdilar.

Kabaroch Vostryakida boltalar urildi - o'zlari uchun qayiq yasagan ovchilar edi. Bahor tugadi.

Ov muvaffaqiyatli o'tdi. Bahorda hayajonlangan yirtqich ko'r-ko'rona tuzoqqa tushdi. Ovchilarni faqat bir narsa xavotirga soldi: Pokmarked qishloqdan qaytib kelmadi.

Ular qayiqlarni qo‘yib, suvga cho‘kib yo‘lga tushishdi.

Stepanning ko‘z oldidan yana tanish yo‘l chaqnadi. Yarim yil ichida oltinchi marta uning oldida xuddi shu yo'l ochildi, endi shish bilan o'ynadi, endi muz bilan qoplangan va yopishqoq qor bilan qoplangan.

"Hech bo'lmaganda, u mening terimni bekorga ichdi", deb o'yladi Stepan. "Moskvada uni eslash uchun biror narsa bo'ladi."

Qoyalar, taygalar, tog'lar orqaga yugurdi. Va unga shunday tuyuldiki, u chuqur qorong'i quduqdan uchib, uchib ketayotgan edi.

Qorong'i tushgunga qadar biz bir ko'zlini birinchi marta ko'rgan shiveraning oldida to'xtadik. Stepan qasddan lagerdan uzoqlashib, qaynab turgan daryoga sudrab tushishiga oz qolgan joylarga qaradi.

Sohil yaqinida, qora tosh ostida hali ham chuqur qor bor edi. Bir joyida yallig'langan, oq tuynukdan qorong'u narsa chiqib turardi.

Stepan yaqinlashib, qordan chiqib turgan odam qo'lini ko'rdi. Qo'l muzdek edi, barmoqlari esa burishib ketdi.

— qichqirdi Stepan. Ipat Rijim bilan yaqinlashdi. Uch ovchi tezda qo'l va oyoqlari bilan qorni qazishdi - va murdani chiqarib olishdi.

Ularning oldida o'lik Pockmarked yotardi. Boshining orqa qismini o‘q teshdi. Sariq sochlar jigarrang rangga aylandi. Sable terilari yotadigan mayda-chuydalar uning orqasidan g‘oyib bo‘ldi.

Bo'pti... - pichirladi Ipat va qovog'ini chimirdi.

Ular jasadni qayiqqa olib borish uchun ko'targanlarida, Stepan oxirgi marta toshga o'girildi. Axir, murda daryoga qarab yotardi. Xullas, faqat qoyadangina o‘q boshining orqa qismiga tegishi mumkin edi.

Qora toshda hech kim yo‘q edi. Faqat bir archa butasi chiqib qoldi.

Stepanning boshida dahshatli bir taxmin paydo bo'ldi: ko'pincha, menimcha, bitta ko'z qo'lida qurol bilan bu erda kuzatardi. Bu yo‘l bo‘ylab uning ostidan qimmatbaho mo‘ynalar yuklangan ko‘plab samurlar shoshib o‘tishardi. O'tkir ko'z ularning orqasiga qaratilgan.

Stepan Ipatga kuzda bir ko'zlining boshini toshda qanday ko'rganini aytdi.

Ipat indamay tingladi va tun bo'yi indamay olov yonida o'tirdi. Va ertalab u toshga chiqdi va u erda bir soat g'oyib bo'ldi.

U qaytib kelgach, uzoq vaqt Zanjabil bilan nimadir pichirlashdi.

Keyin ovchilar yana qayiqlariga minib, quyosh botishi bilan qishloqlariga yetib kelishdi. Ko‘p o‘tmay qishloq ahli Bir Ko‘zning o‘ldirilganini bilib qoldi.

O'sha yozda Stepan qora Askirni sotib, xotini bilan Moskvaga jo'nadi.

1926 yil

YO'LLARNI KUZATIB

Yegorka kulbada kun bo'yi zerikadi. U derazadan tashqariga qaraydi: atrofi oppoq. O‘rmonchining kulbasi qor bilan qoplangan edi. Oq o'rmonda turadi.

Yegor o'rmondagi bitta tozalashni biladi. Oh, va joy! Qanday kelmasin - oyog'ing ostidan kaklik podasi. Frrr! Frrr! - barcha yo'nalishlarda. Shunchaki otib tashlang!

Ha, kekliklar! Quyonlar sog'lom! Va boshqa kuni men Yegorkani hovlida yana bir iz ko'rdim - kimga tegishli ekanligi noma'lum. Bu tulkilar bilan bo'ladi va tirnoqlari tekis, uzun.

Bu g'alati yirtqich hayvonning izini kuzatish bo'lardi! Bu siz uchun quyon emas! Bu va qaynota maqtaydi.

Yegorka yonib ketdi - endi o'rmonga yugur!

Deraza oldida kigizdan tikilgan etik kiygan ota.

Tyat va tyat!

Nima xohlaysiz?

O'rmonga kirishga ruxsat bering: kekliklarni oting!

Tunga qarab, nima deb o'ylaganingni qara!

Qo'ying, ha! Yegor norozilik bilan chizadi.

Ota jim; Yegorkaning nafasi ro'y berdi - oh, uni qo'yib yubormaydi!

O'rmonchi bolakayning bo'sh yurib yurishini yoqtirmaydi. Va shunga qaramay: ov qilish qullikdan ham yomonroqdir. Nega kichkina bola ho'l bo'lolmaydi? Hamma narsa kulbada va kulbada ...

Turing! Ha, qara, shunday qilib, shom tushguncha qaytib. Va keyin mening rezonansim qisqa: men sug'urtani olib tashlayman va uni hali ham kamar bilan qamchilayman.

Fuzeya - qurol. Bola o'n to'rt yoshga to'lgan bo'lsa ham, Egorkaning o'zi bor. Ota shahardan olib kelgan. Bir barrelli, Berdana deb ataladi. Va siz undan qushni va hayvonni urishingiz mumkin. Yaxshi qurol.

Ota biladi: Yegorka uchun Berdan dunyodagi birinchi narsa. Olib ketish bilan tahdid qilish - hamma narsa amalga oshadi.

Men bir zumda o'giraman, - va'da qiladi Yegorka. Uning o'zi allaqachon qo'y terisini kiyib, Berdankani tirnoqdan tortib olgan edi.

Xo'sh, men qaytib kelaman! – deb noliydi ota. - Qarang, kechalari bo'rilar uvillashadi. Menga qarang!

Va Yegorka endi kulbada emas. Men hovliga sakrab chiqdim, chang'imga mindim - va o'rmonga.

O‘rmonchi etiklarini qo‘ydi. Men boltani olib, chanani tuzatish uchun shiyponga bordim.

Qorong‘i tusha boshladi. Chol bolta bilan taqillatishni tugatdi.

Yegorka kulbada kun bo'yi zerikadi. U derazadan tashqariga qaraydi: atrofi oppoq. O‘rmonchining kulbasi qor bilan qoplangan edi. Oq o'rmonda turadi.
Yegor o'rmondagi bitta tozalashni biladi. Oh, va joy! Qanday kelmasin - oyog'ing ostidan kaklik podasi. Frrr! Frrr! - barcha yo'nalishlarda. Shunchaki otib tashlang!
Ha, kekliklar! Quyonlar sog'lom! Va boshqa kuni men Yegorkani hovlida yana bir iz ko'rdim - kimga tegishli ekanligi noma'lum. Bu tulkilar bilan bo'ladi va tirnoqlari tekis, uzun.
Bu g'alati yirtqich hayvonning izini kuzatish bo'lardi. Bu siz uchun quyon emas! Bu va qaynota maqtaydi.
Yegorka yonib ketdi: endi o'rmonga yugur!
Ota derazada namat etiklarini etaklab turibdi.
- Tyat va tyat!
- Nima xohlaysiz?
- Meni o'rmonga qo'ying: kekliklarni oting!
- Tunga qarab, nima deb o'ylaganingni qara!
- Qo'ying, dada! Yegor norozilik bilan chizadi.
Ota jim; Egorkaning nafasi rost bo'ldi, - oh, uni ichkariga kiritmaydi!
O'rmonchi bolakayning bo'sh yurib yurishini yoqtirmaydi. Va shunga qaramay: ov qilish qullikdan ham yomonroqdir. Nega kichkina bola siymaydi? Hamma narsa kulbada va kulbada ...
- Turing! Ha, qara, shunday qilib, shom tushguncha qaytib. Va keyin mening rezonansim qisqa: men sug'urtani olib tashlayman va uni hali ham kamar bilan qamchilayman.
Fuzeya - qurol. Bola o'n to'rt yoshda bo'lsa ham, Egorkaning o'zi bor. Ota shahardan olib kelgan. Bir barrelli, Berdana deb ataladi. Va siz undan qushni va hayvonni urishingiz mumkin. Yaxshi qurol.
Ota biladi: Yegorka uchun Berdan dunyodagi birinchi narsa. Olib ketish bilan tahdid qilish - hamma narsa amalga oshadi.
"Men bir zumda qaytib kelaman", deb va'da qiladi Yegorka. Uning o'zi allaqachon qo'y terisini kiyib, Berdankani tirnoqdan tortib olgan edi.
- Men aylanaman! – deb noliydi ota. - Qarang, kechalari bo'rilar uvillashadi. Menga qarang!
Va Yegorka endi kulbada emas. Men hovliga sakrab chiqdim, chang'imga mindim - va o'rmonga.
O‘rmonchi etiklarini qo‘ydi. Men boltani olib, chanani tuzatish uchun shiyponga bordim.
Qorong‘i tusha boshladi. Chol bolta bilan taqillatishni tugatdi.
Kechki ovqat vaqti keldi va bola ketdi.
Eshitildi: uch marta o'q uzildi. Va o'shandan beri hech narsa.
Yana vaqt o'tdi. O'rmonchi kulbaga kirdi, chiroqdagi tayoqni to'g'rilab, uni yoqdi. Tandirdan bir qozon bo‘tqa chiqardi.
Yegorka hali ham yo‘qolgan. Qaerga ketding, ey ahmoq?
yedi. Ayvonga chiqdi.
Zulmat o'tib bo'lmaydi.
Tingladim - hech narsa eshitmadim.
Qora o'rmon bor, u novdalar bilan yorilib ketmaydi. Jim, lekin unda nima borligini kim biladi?
- Vou-u!
O‘rmonchi titrab ketdi. Yoki shunday tuyuldimi? Yana o'rmondan:
- Voy-voy!
To'g'ri, bo'ri! Boshqasi oldi, uchinchisi ... butun bir suruv!
Uning ko'kragi cho'kib ketdi: aks holda, hayvonlar Yegorkinning iziga hujum qilishdi!
- Vou-vu-u!
O'rmonchi kulbaga sakrab tushdi, yugurib chiqdi - qo'lida ikki barrelli miltiq. U uni yelkasiga tashladi, tumshug'idan olov yondi, o'qlar yangradi.
Bo'rilar yomonroq. O'rmonchi tinglayapti: Yegorka biror joyda javob beradimi?
Va endi o'rmondan, zulmatdan, zaif, zaif: "bom!"
O'rmonchi miltig'ini orqasiga qo'yib, chang'ilarini bog'lab, Egorkinning o'q otgan joyigacha zulmatga tushdi.
O'rmonda zulmat - hech bo'lmaganda yig'lang! Archa panjalari kiyimlarni ushlaydi, yuzini teshadi. Daraxtlar zich devor - siz o'tib ketolmaysiz.
Va bo'rilar oldida. Ovoz tortiladi:
- Vou-oooooo! ..
O'rmonchi to'xtadi; ko'proq o'q uzdi.
Javobsiz. Faqat bo'rilar.
Yomon biznes!
U yana chakalakzordan o'ta boshladi. Bo'rining ovoziga bordi.
Men shunchaki o'ylashga ulgurdim: "Ular yig'layaptilar, - hozircha, ular hali yetib bormaganligini anglatadi ..." Keyin birdan yig'lash boshlandi. Sokin bo'ldi.
O'rmonchi oldinga yurdi va o'rnidan turdi.
Otish. Keyin ko'proq. Men uzoq vaqt tingladim.
Sukunat quloqlarda shunday og'riqdir.
Qayerga ketasiz? Qorong'i. Va siz borishingiz kerak.
Tasodifiy ko'chirildi. Qanday qadam bo'lishidan qat'iy nazar, keyin qalinroq.
Otishma, qichqiriq. Hech kim javob bermayapti.
Va yana, u qaerdaligini bilmay, yurdi, o'rmon bo'ylab yurdi.
Nihoyat, u baqiriqdan xirillab, butunlay holdan toygan edi.
U to'xtadi - va qaerga borishni bilmaydi: u uyning qaysi yo'nalishda ekanligini uzoq vaqt yo'qotdi.
Men yaqinroq qaradim: daraxtlar ortidan tushgan yorug'lik kabimi? Yoki bo'rining ko'zlari porlaydimi?
To'g'ridan-to'g'ri yorug'lik tomon ketdi. Men o'rmondan chiqdim: toza joy, uning o'rtasida kulba. Derazada yorug'lik bor.
O'rmonchi qaraydi, ko'zlariga ishonmaydi: o'zining kulbasi turibdi!
Doira, keyin, o'rmon orqali zulmatda berdi.
Tashqarida yana o‘q uzdi.
Javobsiz. Va bo'rilar jim, yig'lamanglar. Ular bo‘linib ketayotganga o‘xshaydi.
Yo'qolgan bola!
O‘rmonchi chang‘isini tashlab, kulbaga kirdi. Kulbada qo‘y po‘stinini yechmay, skameykaga o‘tirdi. U boshini qo'llariga tashlab qotib qoldi.
Stol ustidagi chiroq miltilladi, miltilladi va o'chdi. O'rmonchi buni sezmadi.
Deraza tashqarisida xira chiroq miltilladi.
O‘rmonchi o‘rnidan turdi.