Književni festival za djecu od 6-7 godina "Naš Marshak"

Lapeeva Natalya Petrovna, učitelj-logoped GBOU škola br. 281 DO br. 4, Moskva
Opis: Predstavljam vam scenarij za književni festival u vrtiću. Scenarij je razvijen za djecu logopedske pripremne skupine, koja su izvođači i glavni sudionici književnog festivala, ali se može koristiti i za starije predškolce u masovnim vrtićkim skupinama. Na odmor su pozvana djeca iz drugih pripremnih skupina. Gledatelji su aktivno uključeni u neke utakmice.
Svrha: Građa će biti zanimljiva odgajateljima, logopedima, djelatnicima dječjih knjižnica, organizatorima slobodnog vremena i rekreacije djece.
Cilj: Proširivanje znanja djece o S.Ya. Marshak i njegova djela.
Zadaci:
Razviti interes za dječju književnost i čitanje.
Stvorite radosno blagdansko raspoloženje kod djece.
Uključite djecu u kreativne aktivnosti na događaju što je više moguće.
Postići izražajno čitanje Marshakovih djela.
Pripremni radovi.
Čitanje djela Marshaka, pamćenje pjesama, dramatizacija. Priprema crteža za izložbu prema djelima Marshaka. Priprema potrebnih atributa.
Dekoracija dvorane.
U sredini uza zid je improvizirani "Brod". Obložili smo stolice. Jedro je latica od valovitog papira. Uže sa zastavicama, vesla - sportske palice. Desno od čamca i bliže publici su atributi za pjesmu “Prtljaga”. Na zidu je sat. S lijeve strane na zidu je portret Marshaka i dječji crteži temeljeni na njegovim djelima. Ispod na stolovima je izložba Marshakovih knjiga.

Oprema.
Crteži koji prikazuju životinje ("Djeca u kavezu"). Crteži koji prikazuju likove iz pjesme "The House That Jack Built." Magnetna ploča, magneti. Igračke: mali i veliki psi, lopta, zastavice za najpažljivije slušatelje. Za "Priču o glupom mišu": kape likova. Kartice sa slikama rukavica i čarapa. Zvono, kapa, megafon, lizalice!

Program književnog festivala "Naš Maršak"

I. Uvodni dio:
Zagonetka o knjizi.
Pjesma Yu. Entina. “Zamislimo se, barem na trenutak,...”
Najava teme praznika.
II. Glavni dio:
1. Marshakove zagonetke.
2. Marshak - pjesnik(Čitanje poezije).
Djeca u kavezu.
Gdje si, vrapče, ručao?
Lopta.
Igra "Lopta".
Kviz "Poznajete li ove heroje?"
Prtljaga. (Inscenacija pjesme)
3. Marshak je pripovjedač.
Priča o glupom mišu. (Inscenacija bajke)
Natjecanje "Čije su ovo riječi?" (Nagrada za najpažljivijeg slušatelja)
4. Marshak je dramatičar.
Sivi vuk u gustoj šumi...
Igra "Teremok".
6. Marshak je prevoditelj.
Kuća koju je Jack izgradio. (Čitanje uz ilustracije na magnetnoj ploči)
Robin - Bobbin.
Miševi.
Rukavice. (Inscenacija pjesme)
Igra "Pronađi par" (karte sa slikama rukavica i čarapa)
Humpty Dumpty.
III. Zaključak.
Brod.
Trenutak iznenađenja. (Časteći sve sudionike zabave slatkišima)

Blagdanski scenarij.

Djeca ulaze u dvoranu uz glazbu i sjedaju na stolice. Na odmor su pozvana djeca pripremnih skupina.

1 Voditelj:
- Dečki, pogodite zagonetku.
Ona govori tiho
I to je razumljivo i nije dosadno.
Razgovaraj s njom češće -
Postat ćeš četiri puta pametniji. ( Knjiga)

2 Voditelj:
Zamislimo se, bar na trenutak,
Da smo odjednom izgubili časopise i knjige,
Da ljudi ne znaju što znači pjesnik,
Da nema Čeburaške, nema Hottabycha.
Kao da nikoga nije bilo na ovom svijetu,
Nikad nisam čuo za Moidodyr,
Da ne postoji Neznalica, lažljivac - kreten,
Da ne postoji Aibolit, a ni ujak Styopa.
Vjerojatno je nemoguće zamisliti ovako nešto?
Pa zdravo, pametna, dobra riječ!
Neka knjige uđu u vaš dom kao prijatelji!
Čitaj do kraja života - stekni pamet!
(Autor pjesama: Yu. Entin)

1 Voditelj:
- 2015. godina je proglašena Godinom književnosti. Književnost je umjetnost riječi. Tu nam umjetnost donosi knjiga. Danas posjećujemo knjige sovjetskog pisca, pjesnika i dramatičara Samuila Jakovljeviča Marshaka. Rado ćemo ih otvoriti i čitati omiljene pjesme.
Počnimo sa zagonetkama koje je S. Ya. Marshak napisao za djecu.

Što je pred nama:
Dvije osovine iza ušiju,
Pred našim očima na kolu
I medicinska sestra na nosu. ( Naočale)

On pravi buku u polju iu vrtu,
Ali neće ući u kuću.
I ne idem nikamo
Sve dok ide. ( Kiša)

Samo nastavljam,
A ako ustanem, past ću. ( Bicikl)

Uvijek hodamo zajedno,
Slični kao braća.
Za ručkom smo - ispod stola,
A noću - ispod kreveta. ( Čizme)

Na Staru godinu došao je u kuću
Takav rumeni debeljko.
Ali svaki dan je gubio na težini.
I na kraju je potpuno nestao. ( Kalendar)

2 Voditelj:
- S.Ya. Marshak, poznati dječji pisac, rođen je 3. studenog 1887. u gradu Voronježu u obitelji tvorničkog tehničara. Poeziju je počeo pisati vrlo rano, kada nije ni znao pisati. Svoju prvu pjesmu napisao je s četiri godine.
S osam godina krenuo je u školu. Stvarno je uživao u učenju. Omiljeni sat bio mu je sat književnosti. Nakon što je završio školu, Marshak je otišao u Englesku i studirao na sveučilištu. A onda se vratio u Rusiju i počeo pisati djela za djecu.
Poslušajmo neke od njih.

Djeca se slikaju likovi iz pjesama, izlaze i stoje raštrkani. Čitaju poeziju. Svako dijete recitira po jednu pjesmu iz serije “Djeca u kavezu”.


Djeca u kavezu
Rano, rano ustajemo
Glasno zovemo čuvara:
- Stražar, stražar, požuri
Izađi i nahrani životinje!
Na ručku, na ručku
Ne čavrljamo sa susjedom,
Zaboravljamo na sve
I žvačemo, žvačemo, žvačemo.
Ali sada postaje hladno.
Stranci napuštaju vrt.
Iza ograde gore svjetla,
I ostajemo sami.

Gdje si, vrapče, ručao?
-Gdje si ručao, vrapče?
- U zoološkom vrtu sa životinjama.
Prvo sam večerao iza rešetaka kod lava.
Uzeo malo osvježenja od lisice. Napio sam se vode kod morža.
Jela sam mrkvu od slona. Sa ždralom sam jeo proso.
Ostao sam kod nosoroga i pojeo malo mekinja.
Prisustvovao sam gozbi s repnim klokanima.
Bio sam na svečanoj večeri kod čupavog medvjeda.
I skoro me progutao zubati krokodil.

Dvije mačke
Bile jednom dvije mačke s osam nogu i dva repa.
Sive mačke su se međusobno potukle.
Njihovi sivi repovi dizali su se poput trube.
Borili su se dan i noć.
Krhotine su odletjele,
I lijevo od mačaka
Samo vrhovi repova.

Lopta
Moja vesela, zvonka loptice, kuda si pobjegla?
Žuto, crveno, plavo, ne mogu vas pratiti!
Lupio sam te dlanom, skakao si i glasno gazio.
Skočio si u kut i natrag petnaest puta zaredom.
A onda si se otkotrljao i nisi se vratio.
Otkotrljao se u vrt i stigao do kapije.
Otkotrljao sam se ispod kapije i otrčao do skretanja.
Tu sam pao pod kotač, puknuo, tresnuo - to je sve!

1 Voditelj:
- Sva djeca znaju i vole pjesmu „Lopta“. Sada ćemo igrati s loptom, ali nećemo dopustiti da ona padne pod kotač. Voditelj poziva djecu na igru.

Igra "Moja smiješna zvonjava lopta"
Jedno dijete stoji u sredini kruga, baca i hvata loptu.
Djeca (u zboru):

- Moja vesela, zvona lopta,
Kamo si pobjegao?
Žuto, crveno, plavo,
Ne mogu držati korak s tobom!
Dijete u sredini kruga zadnjim riječima kotrlja loptu jednom od djece. Djeca u krug dodaju loptu iz ruke u ruku i govore:
Djeca (u zboru):
- ... Otkotrljao se u vrt, otkotrljao do kapije.
Stani, stići ću te, neću pustiti loptu dalje!
Onaj tko još ima loptu u rukama ide u krug i igra se ponavlja. Domaćin poziva goste. U igru ​​se uključuju djeca iz publike.


2 Voditelj:
- Knjige S.Ya. Svi znaju Marshaka. Vaše mame i tate i bake i djedovi čitali su ih kad su bili djeca. Da vidimo koliko ih dobro poznajete.

Održava se kviz "Poznajete li ove heroje?". Voditelj poziva djecu da pogode o kojem je junaku riječ i iz kojeg je djela.

1. Došao me posjetiti
S debelom torbom preko ramena,
S brojem 5 na bakrenoj ploči,
U plavoj jednoobraznoj kapi...
Odgovor: Lenjingradski poštar, "Pošta"

2. Stavio je rukavice na noge.
Na glavi mi je bila tava!
Ušao je u raskopčanu kočiju
I vozio se u njemu bog zna kamo!
Odgovor: Rasejani iz ulice Basseynaya, "Eto kako rasejani"

3. Otišla je u Zhitomir,
Sa sobom sam ponio ogromnu količinu prtljage.
Ali usput sam izgubio svog psa,
I jako je tugovala.
Odgovor: Dama, “Prtljaga”

Poslušajte pjesmu "Prtljaga".
Dramatizaciju pjesme izvodi voditelj s djecom.



1 Voditelj:
- S.Ya. Marshak je pisao ne samo poeziju, već i bajke. Poslušajte "Priču o glupom mišu". (Dramatizacija bajke u izvedbi voditelja i djece).


2 Voditelj:
- A sada ćemo saznati tko je najpažljiviji slušatelj. Čije su ovo riječi?
Pod svoje okrilje! Tamo je tiho i toplo. (piletina)
Okreni se na desnu stranu, dat ću ti vreću zobi. (konj)
Tiho, mala bebo, nemoj reći ni riječi! Dat ću ti dvije mrkve! (svinja)
Spavaj mišu do jutra, dat ću ti komarca. (žaba)
Nakon kiše, naći ću ti crva u vrtu. (patka)
Spavaj, mali mišu. Začepi! Dat ću ti koricu kruha i okrajak svijeće. (miš)
Djeca koja točno odgovore na pitanje dobivaju zastavicu. Najpažljiviji slušatelji prave pobjednički krug sa zastavicama.

1 Voditelj:
- Samuil Yakovlevich Marshak živio je neko vrijeme u gradu Krasnodaru. Tamo je stvorio jedno od prvih dječjih kazališta u Rusiji i za njega počeo pisati drame. Predstave temeljene na Marshakovim dramama "Mačja kuća", "Bojim se tuge - ne vidiš sreću", "Pametne stvari", "12 mjeseci", "Teremok" još uvijek se mogu vidjeti u kinima.
Pogledajte susret lisice s vukom iz bajke “Teremok” u izvedbi naših umjetnika.

Sivi vuk u gustoj šumi...
Sivi vuk u gustoj šumi
sreo riđu lisicu.
- Lisaveta, zdravo!
- Kako si, zubati?
- Stvari idu dobro. Glava je još netaknuta.
- Gdje si bio? - Na tržištu.
- Što si kupio? - Svinjetina.
- Koliko si uzeo? - čuperak vune,
Desna strana je bila otkinuta
Rep je sažvakan u tučnjavi!
- Tko ga je odgrizao? - Psi!
-Jesi li sit, dragi kumanek?
- Jedva sam vukao noge!

2 Voditelj:
- Pozivamo sve dečke da igraju Teremok.

Igra - okrugli ples "Teremok"
Provodi se sa svom djecom u dvorani – sudionicima i gledateljima

Djeca stoje u krugu. Voditelj odabire likove bajke - miša, žabu, zeca, lisicu, vuka i medvjeda. Djeca plešu u kolu i pjevaju:
djeca- U polju je kula, kula. Nije nizak, nije visok, nije visok.
Evo, poljem, poljem trči miš, stane na vrata i pokuca...
Miš
Vodeći - Nitko nije odgovorio mišu. Počela je živjeti u kućici sama.
djeca - U polju je kula, kula. Nije nizak, nije visok, nije visok.
Evo, poljem trči žaba, stane na vrata i pokuca...
Žaba - Tko, tko živi u kućici? Tko, tko živi na niskom mjestu?
Miš - Ja sam mali miš, a ko si ti?
Žaba - A ja sam žaba. Pusti me u malu vilu.
Miš - Ući!
Vodeći - počeli su živjeti zajedno.
Igra se nastavlja na isti način do dolaska medvjeda. Ne žele pustiti zaljubljenu Mishku u vilu - a tako je tijesna. Medvjed se popeo na krov. Dvorac se zaljuljao i raspao, samo su životinje uspjele istrčati. Igra završava riječima: - životinje su izgradile novu kućicu u kojoj je bilo dovoljno mjesta za sve.

1 Voditelj:
- Ljudi, je li to bio slučaj u bajci Teremok koju je napisao Marshak? (Odgovori djece.)

2 Voditelj:
- Već znate da je S.Ya. Marshak je studirao u Engleskoj. Tamo se zainteresirao za prevođenje pjesama engleskih pjesnika na ruski. Zahvaljujući Marshaku, ti i ja znamo mnogo engleskih pjesama. Poslušajmo ih.

Kuća koju je Jack izgradio.
(Pjesmu izvode djeca u ulogama i ilustrirana je slikama na magnetnoj ploči)


1 Voditelj:
- Evo dobro poznatog teasera Robin-Bobin.
Djeca (izađu i izgovaraju zadirkuju uglas, stojeći raštrkani.)
- Robin-Bobin nekako
Obogaćeno na prazan želudac:
Pojeo sam tele rano ujutro,
Dvije ovce i ovan,
Pojeo cijelu kravu
I mesarski pult,
A onda kaže:
- Boli me trbuh!

2 Voditelj:
- Miševi su izašli jednog dana
Pogledaj koliko je sati.
Djeca (izgovaraju riječi u zboru, izvode pokrete prema tekstu.)
- Jedan dva tri četiri
Miševi su vukli utege.
Odjednom se začula strašna zvonjava
Miševi su pobjegli.
Djeca se razbježe i sjednu na svoja mjesta.

1 Voditelj:
- Pogledajte, dečki, ove male mace, hajdemo saznati zašto plaču.

Rukavice
(Dramatizacija pjesme)
Mačići izgubili rukavice na cesti
I uplakane su otrčale kući.
- Mama, mama, žao mi je, ne možemo pronaći
Ne možemo pronaći rukavice!
- Izgubili ste rukavice? To su loši mačići!
Danas ti neću dati nikakvu pitu.
Mjau-mjau, ne dam, mjau-mjau, ne dam,
Danas ti neću dati nikakvu pitu!
Mačići su otrčali i pronašli rukavice
I, smijući se, otrčaše kući.
- Mama, mama, ne ljuti se jer si nađena,
Zato što su bile rukavice!
- Jeste li našli rukavice? Hvala vam, mace!
Dat ću ti malo pite za to.
Mur-mur-mur, pita, pur-mur-mur, pita,
Dat ću ti malo pite za to!

1 Voditelj:
- Mama mačka rekla je mačićima da pospreme ormarić.
Održava se štafetna igra "Pronađi par"
Dva tima - Barsik i Murzik - natječu se tko će brže izvršiti zadatak.
Igra koristi skup slika iz društvene igre.
Djeca skupljaju pare rukavica, a zatim čarape za mačiće.
U igri sudjeluju djeca gledatelji.

2 Voditelj:
-A evo i omiljene engleske pjesme naše djece u prijevodu Marshaka.

Humpty Dumpty
Djeca izlaze, stoje raštrkani, recitiraju pjesmu u zboru, izvodeći pokrete.
Humpty – Dumpty je sjedio na zidu.
Humpty Dumpty je pao u snu.
Sva kraljevska konjica
Svi kraljevi ljudi
Humpty ne može, Humpty ne može
Humpty-Dumpty, Dumpty-Humpty
Skupljajte Humpty Dumpty!

Zvono zazvoni i djeca trče do zlatnog čamca. Oni zauzimaju svoja mjesta i preuzimaju vesla. Čitanje pjesme Brod. Na kraju izvade košaricu slatkiša i počaste sve gledatelje.

Brod
Brod plovi, plovi, zlatni brod,
Ima sreće, nosi darove, darove za tebe i mene.
Na palubi mornari zvižde, jure, žure,
Na palubi mornara nalazi se četrnaest malih miševa.
Čamac plovi, plovi na zapad, na istok,
Konopci su paučina, a jedro je latica.
Mali veslači imaju slamnata vesla.
Srećom, brod nosi pola funte slatkiša.
Čamac vodi patak, provjereni jedriličar.
Zemlja! - rekla je patka. moor! Pukotina!

Predavači:
- Završio je naš književni praznik posvećen djelu dječjeg pisca S. Ya. Marshak. Koje su vam se pjesme svidjele? (odgovori djece)
- Zapamtite, momci:
- Čitati knjige znači nikada se ne dosađivati!
- Tko puno čita, puno zna!
A sada vas pozivamo da pogledate našu izložbu koja predstavlja knjige S.Ya. Marshak i crteži naše djece prema njegovim djelima.

OPĆINSKA OBRAZOVNA USTANOVA

SREDNJA OBRAZOVNA ŠKOLA 34 selo. POBJEĆI

PROGRAM NATJECANJA

ZA UČENIKE 4. RAZREDA

Program su izradili:

Bashurova N.I. knjižničar,

Tolstokulakova L.V., učiteljica

Osnovni razredi,

S. Pobjeći

2011

Dekor: križaljka, izložba knjiga “Čije pjesme znamo od djetinjstva.” Plakat "U posjetu Marshaku" (isprva je riječ "Marshak" zatvorena, kada dečki riješe križaljku, otvorite je), portret S. Ya. Marshaka.

Vodeći: Dragi momci! Danas smo se okupili kako bismo saznali više o jednoj vrlo dobroj osobi - poznatoj dječjoj spisateljici. Počne li netko u kočiju trpati svakakve stvari: pakete, kofere, kutije, torbe, on ih tu i tamo nemirno broji, ispušta, nervira. Sa strane ćete sigurno čuti: “Da, kako se ono kaže, gospođa je prijavila trosjed, kofer, kofer, košaru, sliku, karton…”. A netko će dodati: "Volio bih da je ovdje mali pas."

Neki će građanin - promatrač - slučajno ostaviti svoju aktovku na pultu, a mi ćemo odmah reći: "evo onog rasejanog iz ulice Basseynaya!" O dječaku koji krene nešto napraviti, ali na kraju sve polomi, šalit će se: “Oh, majstore”.

Možda stranac neće razumjeti odakle takav nadimak, ali gotovo svaki Rus, bilo da je počasni građanin u godinama ili dijete, zna odakle dolaze ove vesele, prikladne, nezaboravne riječi.

Došle su u naše živote iz poznatih dječjih knjiga. A te je knjige napisao dječji pisac omiljen djeci, koji je postao poznat među odraslima. A kako se preziva saznat ćete rješavanjem križaljke koja se sastoji od zagonetki koje je izmislio ovaj divni čovjek. Oh, gdje su zagonetke?

/Kuca na vrata i pojavljuje se Neznalica/

Ne znam: Bok dečki! Oh, toliko vas je. Ljudi, na putu do vas pronašao sam zagonetke, ali ih ne mogu pogoditi, možete li mi pomoći?

Dečki: Da!

Vodeći: Koje su tvoje zagonetke?

Dunno pokazuje.

Vodeći: Ovo su zagonetke naših križaljaka. Pa, ne znam, pogodi.

Dunno postavlja zagonetke.

KRIŽALJKA

M

A

R

Sh

A

DO

1. Tukli su ga rukom i palicom.

Nitko ga ne sažaljeva.

Zašto tuku jadnika?

I za to što je napuhan. /lopta/

2. Uvijek hodamo zajedno,

Slični kao braća

Za ručkom smo - ispod stola,

A noću - ispod kreveta. /čizme/

3. Na Staru godinu je došao u kuću

Tako rumen i debeo

Ali svaki dan je gubio na težini

I na kraju je potpuno nestao. /kalendar/

4. Bubooka osoba.

Iz močvare gleda na obje strane.

Kva-kva-kva, da kva-kva-kva,

To je sve što je rekla. /žaba/

5. Hodamo noću, hodamo danju,

Ali mi ne idemo nikamo.

Redovito štrajkamo svaki sat.

A vi, prijatelji, nemojte nas pobijediti. /Gledati/

6. Što je pred nama:

Dvije osovine iza ušiju,

Pred našim očima na kolu

A sedlo na nosu? /naočale/

Vodeći: Sada da vidimo što imamo. Prezime dječjeg pisca je MARSHAK, a zove se Samuil Yakovlevich.

Ne znam: A tko je to?

Vodeći: Ne znate tko je Samuil Yakovlevich Marshak?

Ne znam: Ne.

Vodeći: Onda slušaj, dečki će ti pričati o njemu.

Dvojica učenika govore o Marshaku S.Y.

“Rođen je, momci, još u pretprošlom stoljeću, 1887., u Voronježu.

Njegov otac bio je talentiran čovjek, radio je kao predradnik u različitim tvornicama, pa se obitelj često selila s mjesta na mjesto. Marshak je prvo studirao u gradu Ostrogorsku, zatim u St. Petersburgu, potom u Jalti i ponovno u St. Poeziju je počeo pisati prije nego što je naučio pisati; omiljeni pisci bili su mu Puškin, Ljermontov, Gogolj, Nekrasov, Tolstoj i Čehov. Od svoje dvadesete godine Marshak je počeo objavljivati ​​svoje pjesme. Dobivši potporu nekoliko časopisa i novina, mladi pisac odlazi u Englesku, gdje pohađa predavanja na Sveučilištu u Londonu te duboko i ozbiljno proučava engleski jezik. Odlično poznavanje jezika pomoglo je Samuilu Yakovlevichu da postane izvrstan prevoditelj: engleske narodne balade i pjesme engleskih pjesnika u njegovim prijevodima vrlo su popularne u našoj zemlji. Nakon revolucije Marshak je radio u dječjim časopisima, pisao pjesme za djecu, drame za dječje kazalište. Tijekom Velikog Domovinskog rata radio je u novinama, otišao na frontu s timovima umjetnika i nastavio pisati za djecu. Čvrsto je vjerovao u pobjedu dobrote i pravde nad okrutnošću i zlom.”

Vodeći: Sa svojim prekrasnim talentom, S. Marshak je oduševio djecu mnogo, mnogo godina. I danas s istim užitkom djeca čitaju njegove knjige. Milijuni djece naučili su o najvažnijim stvarima u našim životima iz pjesama, bajki, igrokaza i ovog divnog pjesnika. Čak je i jednostavna abeceda postala zanimljiva na novi način kada ju je Samuil Yakovlevich preuzeo i osmislio pjesme o svakom od slova - "Od A do Z."

Ne znam, znate li ove pjesme?

Ne znam: Ne.

Vodeći: Onda slušajte dečki.

Dečki su pročitali nekoliko pjesama.

Vodeći: Običan kalendar postaje čaroban kada Marshak govori o svakom od dvanaest mjeseci. Sve dugine boje, sve boje i nijanse prirode zaiskrile su pred našim očima na nov način u knjizi Samuila Yakovlevicha "Cijele godine". Na primjer, mjesec siječanj:

Otvorite kalendar. -

Počinje siječanj.

U siječnju, u siječnju

U dvorištu ima puno snijega.

Snijeg na krovu, na trijemu,

Sunce je na plavom nebu.

U našoj kući se griju peći.

Dim se u stupu diže u nebo.

Ili travanj:

travanj, travanj! U dvorištu zvone kapi.

Kroz polja teku potoci,

Na cestama su lokve.

Mravi će uskoro izaći

Nakon zimske hladnoće.

Medvjed se probija kroz mrtvu šumu.

Ptice su počele pjevati pjesme,

I snjegulja je procvjetala.

A reći će nam što je rekao još jedan slavni pisac... /Razgovaraju dva učenika/

Drugi poznati pisac, Kornej Ivanovič Čukovski, jednom je veselo rekao da ne poznaje jednog, nego pet Maršaka: Maršak – dječji pjesnik. Marshak, koji piše poeziju za odrasle. Marshak - autor drama za kazalište. Marshak - prevoditelj koji je ruskim čitateljima učinio razumljivim mnoge pjesnike koji su pisali na engleskom, latvijskom, kazahstanskom, armenskom, ukrajinskom, češkom, litavskom, židovskom, mađarskom, poljskom. I, konačno, Marshak, satiričar koji je ismijavao naciste svojim dobro ciljanim, nemilosrdnim pjesmama tijekom Velikog domovinskog rata. I u svakoj od ovih pet potpuno različitih vrsta književnih djela, Marshak je postao nevjerojatan autor.

Vodeći: A sada, dragi momci, da vidimo tko od vas poznaje pjesme Samuila Yakovlevicha Marshaka bolje od drugih.

/razred je podijeljen u dvije ekipe – “Brkati tabby” i “Zoološki vrt”./

Vodeći: Poezija nas okružuje od djetinjstva. Sjetite se kad ste bili mali, majka vam je pjevala uspavanke. Kako ste odrastali, sami ste učili i recitirali poeziju. Čudesni svijet poezije uči nas osjećati, misliti, govoriti. Pokušajmo jedni drugima dokazati da je čitanje poezije uzbudljiva aktivnost. Osim toga, poeziju je zanimljivo ne samo čitati, već i ponovno čitati.

Ne znam: A znam i pjesme. Samo početak.

Vodeći: Ne brini Ne znam, dečki će ti sada pomoći. Ti čitaš početak pjesme, a dečki kraj. /Igra “Ja ću početi, a ti nastavi”/

Za svaki točan odgovor dobivate 1 bod.

  1. "Hej, nemoj stajati preblizu -

Ja sam mladunče tigra, a ne maca».

  1. "Dali su cipelu slonu,

Uzeo je jednu cipelu i rekao:

Treba šire

I to ne dva, nego sva četiri!”

  1. “Branje cvijeća je lako i jednostavno

Mala djeca

Ali onome tko je tako visok,

Nije lako ubrati cvijet!”

  1. "Jadna mala deva,

Dijete ne smije jesti.

Jutros je jeo

Samo dvije ove kante.”

Ne znam: Joj, kako je dobro, sad znam ove pjesme, i početak i kraj.

Vodeći: Za dovršetak sljedećeg zadatka svaki će tim dobiti komade papira na kojima su ispisane samo posljednje riječi svakog retka prekrasnih pjesama. Timovi moraju zapamtiti i pročitati cijelu pjesmu u 5 minuta te izgovoriti naziv pjesme. Za svaki točan odgovor dobit ćete 5 bodova.

  1. Tko kuca na vrata meni

S debelom torbom na pojasu,

S brojem pet na mjedi ploča,

U plavoj uniformi kapa?

/Marshak S.Ya., “Pošta”/

  1. Otrčao je do platforma,

Ušao u nespojen željeznički vagon,

Doprinio zavežljaji i koferi,

Gurnuo sam ih ispod sofa.

Sjeo u kut ispred prozora

I zaspao dubokim snom spavati.

/Marshak S.Ya., “Eto kako je odsutan duhom”/

  1. U sedam je počeo slučaj,

U vrećici od deset komada izgubio na težini

I do dvanaest sati

Sve sam razbio adrese.

/Marshak S.Ya., “Pošta”/

  1. Ujutro je sjeo na krevetu,

Postala košulja staviti na,

Stavila sam ga u rukave ruke.

Ispostavilo se da ovo hlače.

/ Marshak S.Ya., “Tako je odsutno” /

  1. Noću je pjevao miš u nercu:

Spavaj mišu mali, začepi!

Dat ću ti malo kruha kore

I komadić svijeće.

/Marshak S.Ya., “Priča o glupom mišu”/

  1. Odgovara joj mali miš:

Bolje, mama ne hranu

Ti me čuvaj izgled!

/Marshak S.Ya., “Priča za glupog miša”/

♪ ♫ Glazbena pauza. Dečki izvode pjesmu “Lijepo daleko”

Ne znam: Ljudi, imam još neke karte na kojima piše, ali ne znam o kome se radi. Neka vrsta detektiva.

Vodeći: Detektiv, kažeš? To znači da ovdje ne možete bez detektiva. Pa, dečki, pomozimo. Ne znate?

Dečki: Da.

Vodeći: Hajdemo dečki postati detektive. Tko su oni? Svaki detektiv koji drži do sebe imao je kartoteku u koju je unosio podatke o ljudima koji su ga zanimali. Dunno također ima takvu datoteku. Ovdje su pohranjeni verbalni portreti likova iz knjiga koje poznajete. Sada ćete upoznati neke od njih. Morate nazvati ime lika, pogađajući ga iz verbalnog portreta i odrediti iz kojeg je djela. Pa, Dunno, počni!

Ne znam: 1. Ja i obitelj za sada

Naš život uopće nije loš,

Moj muž čuva kuću

I idem vidjeti svoje prijatelje.

/Svinja, “Mačja kuća”/

2. Donio zobene pahuljice -

Okrenuo se od šalice.

Donijela sam mu rotkvice -

Okrenuo se od zdjele.

/Mačić, “Mustachioed Tabby”/

3. Služio je kao domar jedno stoljeće,

Čuvao je gospodarevu kuću.

/Vasilij, “Mačja kuća”/

4. Vaša brada je dužnost,

Da, rogovi nisu izrasli.

Moj je duplo duži -

Mogu brzo s tobom.

/Koza, “Mačja kuća”/

5. Uz Bobkin ulicu, uz Bobkin ulicu,

Gospodin Smith brzo hoda

U poštanskoj plavoj kapi,

I on sam je u obliku trna.

/engleski poštar, “Mail”/

Sada ćemo vidjeti poznajete li junake drugih knjiga. I tko ih je napisao.

6. Opet princ uz more šeta,

Ne skida očiju s mora sinjeg;

Pogledaj - iznad vode koja teče

Pliva bijeli labud.

/ “Princ Guidon”, Puškin A.S./

Vodeći: Sljedeće natjecanje je natjecanje kapetana. Tko će izražajnije pročitati ulomak iz Priče o pametnom mišu?

Vodeći: Ovo natjecanje je najteže. Zove se “Blitz erudicija”, što znači: pitanje – brz odgovor.

Bod se dodjeljuje osobi koja prva odgovori na pitanje.

  1. Tko je pjevao pjesmu mišu u bajci "O glupom mišu"? /Miš, patka, žaba, konj, svinja, kokoš, štuka, mačka/
  2. Tko je došao posjetiti mačku u bajci "Mačja kuća"? /Svinja, pijetao s kokošom, koza s jarcem/
  3. Jesu li mačji gosti pravi prijatelji? /Ne, nisu je pustili nakon požara/
  4. Što je mačić ulovio umjesto miševa iz pjesme “Brkati tabby”? /Olovke/
  5. Što je odsutni čovjek iz ulice Basseynaya nosio umjesto šešira? /Umjesto šešira u hodu je stavio tavu/
  6. Recite mi, ljudi, gdje je vrabac ručao? /U zoološkom vrtu sa životinjama/
  7. Zašto duhom odsutni čovjek nikada nije mogao napustiti grad? /Ušao je u raskopčanu kočiju/
  8. Kada ste se spremali za nastavu, gdje su završile mokasinke iz pjesme „Mačak i mokasinke“? /Klizalište/
  9. Koliko je godina imao mačak koji je na klizalištu sreo lijenčine? /Godina/

Vodeći: A sada će timovi istovremeno početi čitati "ABC u stihu" jednu po jednu riječ. Tko će više čitati?

Vodeći: Ne znam, sviđa li vam se kako su dečki odgovorili i pomogli vam?

Ne znam: Da. Sada mi je puno toga postalo jasno i sada također puno znam.

Vodeći: Ne znam, znaš li zašto dečki znaju puno?

Ne znam: Ne.

Vodeći: Cijela poanta je da dečki čitaju knjige. Ako čitaš knjige, onda ćeš i ti znati mnogo.

Ne znam: Dobro dečki, sad ću i ja čitati knjige.

Vodeći: Ne znam, što mislite, budući da su dečki dobro odgovarali na pitanja i rješavali zagonetke. Vjerojatno bi ih za ovo trebalo nagraditi.

Ne znam: I ja tako mislim.

Objava rezultata.

Dodjela medalja “Marshakov sveznalica” i “Marshakov sveznalica”

Vodeći: Dunno je također nagrada za vas.

Ne znam: Koji?

Vodeći: Možete odabrati bilo koju knjigu s izložbe i pročitati je. Dečki koji žele mogu uzeti i knjige.

Tako je naš sastanak došao kraju. Želim to završiti lijepim riječima:

Želim ti da cvjetaš, rasteš,

Uštedite novac, poboljšajte svoje zdravlje.

To je za dugo putovanje

Najvažniji uvjet.

Neka svaki dan i svaki sat

Kupit će ti nešto novo.

Neka tvoj um bude dobar,

I srce će biti pametno.

KRAJ.

Bibliografija:

1. Marshak, S.Ya. Za djecu. [Tekst] - M.: AST, 1999. - 349 str.

2. Marshak, S.Ya. Dugin luk: pjesme, bajke, zagonetke. [Tekst] - M.: Det. Lit., 1984. - 157 str.

3. Surkova, I.Yu. Provođenje tjedna dječje knjige: posvećeno S. Ya. Marshaku [Tekst] // Ravnatelj. škole. - 2002. - br. 5. - str. 91-105.

4. Tubelskaya, G.N. Dječji pisci Rusije. [Tekst] Sto imena: Biobibliografski priručnik: II dio. M-Ja. - M.: Shkolnaya knjižnica, 2002.- 223 str.

Cilj: na razigran način zapamtite i ponovite djela S.Ya. Marshak;

Probuditi interes za njegov rad; naučiti percipirati sadržaj

Djela; usaditi interes za čitanje knjiga; razvijati maštu,

Mišljenje, komunikacijska kultura, izražajno čitanje, gluma

Sposobnosti; njegovati milosrđe i trud.

Dekor: portret S. Ya. Marshaka, prikaz biografije i kreativnosti,

Elementi scenografije za bajke "Dvanaest mjeseci", "Koshkin"

Dom“, pjesme.

Tijek praznika

1 voditelj. Bok dečki!

2 voditelj. Jako nam je drago što ste došli na naš sastanak!

1 voditelj . I želimo razgovarati o djelu poznatog dječjeg pisca S. Ya Marshaka,

Ove godine obilježava se 125. obljetnica njegova rođenja.

Odsutan čovjek. (ostati bez t) Poštovani

Draga kočija!

Draga kočija

dragi jedan!

Kroz debelo i tanko

moram ići

Može li tramvajem

Zaustaviti željezničku stanicu?

(gleda oko sebe ) Oh! Kakva je ovo stanica?

Dibuny ili Yamskaya?

2 voditelj .Ni jedno ni drugo! Ovo je naša škola!

Odsutan duhom . Eh! Opet sam došao na krivo mjesto.

2 voditelj . Ali ne! Ovaj put ste došli na pravo mjesto! . Što ti je ovo u ruci?

Odsutan duhom . Ahh.. ovo... vidiš... umjesto kape u hodu stavim tavu...

1 voditelj. A! Dakle, vi ste odsutna osoba!

Odsutan duhom. Da!

djevojka . ( istrčava s loptom). Moj veseli

Izraženo

Lopta.

Gdje ideš

požurio

Skok?

2 voditelj. Stop!. Stop! Ne možete igrati ovdje!

Pastorka. ( dolazi s košaricom za prsten) Kotrljaj se, kotrljaj prstenčiću,

Na proljetnom trijemu
U ljetnoj krošnji
U jesen teremok
Da na zimskom tepihu

Na novogodišnji krijes!

Oh! Gdje su braća-mjeseci?
1 voditelj . Draga djevojko, uđi, ne boj se! Samo mjesec braće nema. U

Ova dvorana okupila je momke koji vole djela S. Ya. Marshaka.
2 voditelj . Ovdje te svi poznaju i jako su sretni što te vide! Stvarno, dečki? Tko nam to dolazi?

Jeste li došli?
Dvorana . Pastorka iz bajke “Dvanaest mjeseci”.

Odsutan čovjek.

Djevojka s loptom . A ovo je lopta iz pjesme, koja se zove --- “Lopta”.

Odsutan duhom .OKO! Stvarno rade! Ili mi možda možete reći gdje živim? Inače sam uvijek

Završim negdje krivo.

Dvorana. U ulici Basseynaya.

Odsutan duhom . Dobro napravljeno! Svi znaju!

1 voditelj . Naravno da imaju. Samo nemoj žuriti kući. Ostanite uz nas i pomozite

Recite nam nešto o poznatom dječjem piscu S. Ya. Marshaku.
Djevojka s loptom. hura!

Odsutan duhom. Rado ćemo ostati!

Pastorka . A moj čarobni prsten pomoći će da se junaci djela pojave ovdje

Samuil Yakovlevich.

1 voditelj . Predivno! Molim Vas sjednite.
2 voditelj . I započinjemo fascinantno putovanje u bajkovitu zemlju koju je stvorio

U tadašnjem malom gradu Voronježu proveo je djetinjstvo u provinciji. Otac

Samuil Yakovlevich često je mijenjao mjesto službe u potrazi za zanimljivim poslom.

Obitelji sa šestero djece nije bilo lako seliti se iz mjesta u mjesto.

Mjesto. Dječak se dugo sjećao života na kotačima, u stalnoj vrevi i

Anksioznost.

1 voditelj . Pisao je pjesme o iskustvima iz djetinjstva:

U daleku, nepoznatu zemlju

Cijela moja obitelj ide.

Treći dan umjesto doma

Ona ima jednu klupu.

Malo smo skučeni

Ovo je novo stanovanje.

Ali otvoren prozor

Ispred stola je moj.

2 voditelj . S. Ya. Marshak se prisjetio: "Počeo sam pisati poeziju u dobi od četiri godine."

Pokušavao je pisati priče, drame, igre, zagonetke. Volite li zagonetke?

Hajde, pogodi.

Djevojka s loptom. Ja, ja ću pogoditi, ti nikad nećeš pogoditi!

Tukli su ga rukom i palicom.

Nitko ga ne sažaljeva.

A zašto tuku jadnika?

I zbog činjenice da je napuhan.( Lopta )

Odsutan duhom . Sada ću zaželjeti želju.

On pravi buku u polju iu vrtu,

Ali neće ući u kuću.

I ne idem nikamo

Sve dok ide. (kiša)

1 voditelj .I evo još jedne misterije.

Hodamo noću

Danju hodamo

Ali nigdje

Nećemo otići.

Dobro smo pogodili

Svaki sat.

A vi, prijatelji, nemojte nas pobijediti! ( Gledati )

Pastorka . I znam zagonetku koju je sastavio S. Ya. Marshak.

Na Staru godinu došao je u kuću

Takav rumeni debeljko.

Ali svaki dan je gubio na težini

I na kraju je potpuno nestao. ( kalendar)

2 voditelj . I pogodite još jednu zagonetku.

Što je pred nama?

Dvije osovine iza ušiju,

Pred našim očima na kolu

I medicinska sestra na nosu. ( naočale)

1 voditelj . Bravo dečki, znate rješavati zagonetke.

2 voditelj . Dok je studirao u gimnaziji, Marshak nije napustio svoju omiljenu kreativnost. mlada

Talentu je pomogao učitelj latinskog V. I. Teplykh, a kasnije

poznati kritičar u to vrijeme, likovni kritičar V.V. Stasov.

1 voditelj . Veliki Rus primijetio je dječaka u gimnazijskoj uniformi

Pisac M. Gorki. Ali nakon revolucije 1905. godine, počeo je progon

Inteligencija, mnogi njeni vodeći predstavnici, otišli su u inozemstvo.

Marshak se morao osloniti na vlastite snage.

2 voditelj . Počeo je težak život profesionalnog pisca. Pisanje humorističnog

Skečevi, književne parodije, satirični odgovori na teme dana,

S. Marshak je zaradio za život. I nikad nije prestao sanjati o dalekim zemljama, o

Drugi, nepoznati život.

1 voditelj . Uštedivši nešto novca i dogovorivši se o dopisništvu s

Samuil Yakovlevich je otišao u razne redakcije u Sankt Peterburgu

Nastavak školovanja u Engleskoj. 1912. već je slušao predavanja na

Sveučilište u Londonu.

2 voditelj . Tijekom praznika, mladić je putovao pješice po zemlji, išao s ribarima

Na moru, živio u šumskoj školi. Zanimao se za engleski folklor, on

Prevodio je narodne balade, pjesme Wordswortha i Blakea. Neki od njih

Čitatelji su ih jako voljeli i čak su ih uglazbili.

(Izvodi se pjesma “On the Distant Amazon”. Pjesme Rudyarda Kiplinga u prijevodu

S. Y. Marshak)

1 voditelj . Brazil je dobra zemlja, ali ova pjesma nije o egzotičnoj zemlji, već

O snu.

2 voditelj . A snovi se, ako ih ostvarite, ostvaruju! Zapamtite ovo, momci!
1 voditelj . Prije početka Prvog svjetskog rata S. Ya. Marshak vratio se u Rusiju. U

U teškim ratnim vremenima javlja se poseban interes za djecu i problematiku.

Odgoj mlade generacije. U ranim 20-ima, Marshak je stvorio

"Dječiji grad" --- cijeli kompleks za djecu, s vrtićem,

Knjižnica, razni klubovi i kazalište. Upravo za ovo kazalište on

Napisao je svoje prve bajke: “Mačkova kuća”, “Priča o jarcu” itd.

2 voditelj . Doprinos S.Ya. Marshak je značajan u razvoju dječje drame. Njegove predstave

Zanimljivo i poučno. Na primjer, u poznatoj predstavi "Mačkova kuća"

Ismijava se sebičnost, oholost i malograđanska ljubav prema stvarima.

1 voditelj.(Pokćerki) Draga djevojko, ne bi li tvoj čarobni prsten pomogao?

Vidite kako su Marshakovi junaci?

Pastorka. Naravno da će pomoći. Da vidimo što se događa u mačjoj kući.

Kotrljaj se, kotrljaj prstenčiću,

Putem, a ne rijekom.

Kvrga za kvrgom.

Pogledajte mačku kuću

Mačka . I kuća je izgorjela! Nema više u mojoj kući!

Mačka . A mi nemamo gdje živjeti.

Mačka . Što da radimo, Vasilij?

Nisu nas pustili unutra

Naši bivši prijatelji...

Pokrili smo cijeli svijet ---

Nigdje nam nema zaklona.

(Uprizorenje ulomka iz predstave “Mačkova kuća”)

Djevojka s loptom . Jako volim ovu bajku. Ona uči da se ne prolazi pored tuđe nesreće. Uči

Budite ljubazni i pažljivi prema drugima.

1 voditelj . Divna bajka!.....

2 voditelj . Ništa manje poznata nije ni predstava “Dvanaest mjeseci”. Njena priča je zanimljiva

Kreacije. Najprije istoimena češka narodna priča pisca

Prepričano u prozi, au dramsku liniju uneseno komično-satirični element

Mala kraljica.U djelu autor veliča strpljivost i

Poniznost siročeta, a njen trud. hrabrosti i otpornosti. Predstava je zapažena u

Državna nagrada SSSR-a 1946.

Pastorka . Dragi momci! Želite li vidjeti kako je moja priča počela?

Djevojka s loptom.Naravno.

Pastorka

Na proljetnom trijemu
U ljetnoj krošnji
U jesen teremok
Dovedite nas konačno

U kraljičinu palaču.

Kraljica. Mrzim pisati. Svi su prsti prekriveni tintom!

Profesor . Potpuno ste u pravu, Vaše Veličanstvo….

(Inscenacija ulomka iz drame “Dvanaest mjeseci”)

Djevojka s loptom . Da, na početku je bila svojeglava kraljica.

Pastorka . No, život ju je puno toga naučio. I na kraju bajke potpuno se promijenila.

1 voditelj . U 30-ima S.Ya. Marshak se s pravom naziva utemeljiteljem sovjetske djece

Književnosti. Nastoji svojim čitateljima usaditi ljubav i poštovanje prema

Snaga uma, do korisne aktivnosti. I što je najvažnije, potiče poetičnost

Percepcija svijeta.

2 voditelj . Marshakove pjesme napisane su jednostavno, jasno i zadivljujuće.

1 voditelj . Nemoguće je ne primijetiti. da su mnogi od njih slični dječjem zadirkivanju,

Brojeći knjige, šale, osjeti se nestašluk i otkačenost najboljih

Uzorci dječjeg folklora.

2 voditelj . Poslušajmo samo neke lijepe pjesme.

Pastorka . A moj prsten ovdje može pozvati junake iz djela S.Ya. Marshak.

1 voditelj. To je odlično!

Pastorka . Kotrljaj se, kotrljaj prstenčiću,

Svoje goste zovite srdačno,

Brzo ih nazovi

Da bude zabavnije!

Voditelj 2. Kakva je to buka?

Dama. Gdje je prtljažni prostor?

(Uprizorenje pjesme “Prtljaga”).

Djevojka s loptom . Izgled! Evo braće blizanaca koji nam dolaze iz pjesme "Gdje je?"

Petja, gdje je Serjoža?

1 voditelj. Toliko su slični

braća Komarov.

Gdje je Petja, gdje je Serjoža ---

Ne mogu reći.

Braća . Samo baka i majka

Znaju nas razlikovati.

1 voditelj . Ne mogu ti reći

Koji je mlađi?

Petya će uskoro napuniti pet godina

I Serjoža također.

(Uprizorenje epizoda pjesme "Gdje je Petya, gdje je Seryozha?").

2 voditelj . Oh! A tko je ovo stigao?

Djevojka s loptom . Ovo je Ugomon. Moja baka mi često kaže kad sam zločesta: "Smiri se,

Onda ću nazvati Ugomona.”

(Inscenacija poeme “Ugomon”).

2 voditelj . Da! Ponekad moramo pozvati Ugomona u razred.

(Izlaze interpunkcijski znakovi).

1 voditelj . A sad kao da smo ušli u zemlju interpunkcijskih znakova.

(Uprizorenje pjesme “Interpunkcijski znaci”).

2 voditelj . Ovo su vrste problema koje interpunkcijski znakovi rješavaju. Ljudi, što mislite, koji je

Jesu li oni važniji?

Dvorana. Svatko je važan!

1 voditelj . Kod S.Ya. Mnoga Marshakova djela tjeraju vas na razmišljanje.

2 voditelj , Pažljivo poslušajte bajku "Starice, zatvori vrata!"

1 voditelj . Filozofska poema. Ovdje ima puno toga za razmišljanje.

2 voditelj. Tko ide tamo?

1 voditelj . Ovo su junaci još jedne istočnjačke bajke "Mlinar, dječak i magarac",

Prepričao S.Ya. Marshak.

2 voditelj. (1 voditelj) Čemu vas je naučila ova bajka?

1 voditelj . Mislim da treba poslušati savjete drugih, ali najvažnije je imati

Vlastito mišljenje.

2 voditelj. Slažem se.

1 voditelj . Posebnu ulogu ima S. Ya. Marshaka igraju lako pamtljiva ponavljanja koja

Narodne priče su tako široko korištene, a uz njihovu pomoć pjesnik često

Pretvara svoje radove u razigranu igru.

Djevojka s loptom . Pokvarimo ovu pjesmu zajedno.

2 voditelj . Pokušajmo.

(Čitanje pjesme “The House That Jack Built”).

1 voditelj . Ali S.Ya. Ima i ozbiljnih pjesama. Jako mi se sviđa "Priča o

Neznani junak"

2 voditelj ..Ova je pjesma nastala neposredno prije rata.Autor je koristio

Koristeći tehniku ​​misterije, on namjerno ne daje svoj karakter

Nekome tko je napravio pravi podvig, ne samo svoje ime, nego ga niti ne crta

Lica. I to je smisao balade - na hrabra djela, na hrabrost, na

Sva je mladost spremna na junačka djela. I koliko je to bilo važno naglasiti

U strašno predratno vrijeme!

1 voditelj. Dan nakon podmuklog napada nacističke Njemačke na Sovjetski Savez

Koje linije privlače pozornost:

Odjednom, u trenu,

Sve se okolo promijenilo.

Mladić u proljetnoj majici

Izgleda kao jak borac.

Djevojčica je postala sestra

Križ na rukavu.

Koliko neznanih junaka

Sada hodam po Moskvi...

2 voditelj . Kako ovaj mladić “u proljetnoj majici” izgleda kao momak od “dvadesetak godina” iz “Priče”

O neznanom junaku." U službi ove omladine, cijelog sovjetskog naroda

S. Ya. Marshak je dao svoju riječ

1 voditelj . Tijekom Velikog Domovinskog rata pjesnik je radio u borbenoj satirici

žanr, stvaranje oštrih političkih pamfleta, epigrama, plakatnih tekstova,

Rođen u bliskoj suradnji s umjetnicima Kukryniksy. Godine 1942. za

Poetski tekstovi za plakate i karikature S. Marshak je nagrađen

Državna nagrada SSSR-a.

2 voditelj . Poslijeratni rad S. Marshaka raznolik je i po temama i po žanrovima

Ovdje možete pronaći djela o domovini, o radnim ljudima, o prijateljstvu i

Druženje, o školi i učenju, o svijetu oko nas. Prekrasni su! Koji

Svijet blista duginim bojama u “Šarenoj knjizi”! Kako mršavo

Šumska knjiga i Kalendar prirode prožeti su lirskim osjećajem

"Tijekom cijele godine!"

Toliko je poezije i svijetlih umjetničkih detalja u takvoj edukaciji

Pjesme poput "Odakle je došao stol?" i “Kako je tiskana vaša knjiga?”!

1 voditelj . Najbolja pjesnička djela S. Marshaka, objavljena u jednoj knjizi

“Pjesme za djecu” dobile su Državnu nagradu SSSR-a 1951.

2 voditelj . Priča o radu S. Marshaka bit će nepotpuna bez razgovora o prijevodima

U ruski jezik pjesničkog stvaralaštva naroda svijeta. Za prijevode

Djela W. Shakespearea pjesniku je 1949. dodijelila država

Nagrada SSSR-a. Ali pod. pero S.Ya. Marshak, rođeno je više prijevoda i

Byron, i Heine, i Kipling, i Rodari, i Lesja Ukrajinka, i mnogi drugi

Književnici. Doprinos prevoditelja Marshaka ovom plemenitom cilju uistinu je golem.

Upoznati čitatelja s pjesničkom baštinom svjetske klasike i

Moderna književnost.

(Čitanje soneta br. 5 W. Shakespearea).

1 voditelj . S. Ya. Marshak uvijek je bio na poslu. Do zadnjih dana mislio je o djeci, pisao

2 voditelj . Prepoznati su ogroman rad, bistar i mudar talent, dobra slava S. Ya. Marshaka

Ljudi i nagrađeni visokim priznanjima.

1 voditelj . Marshakove vesele i živahne linije žive u svijetu već dugi niz godina! Ali

Svaki susret s njegovim pjesmama je osjećaj radosti i zadovoljstva!

2 voditelj . Susret ćemo završiti riječima pjesnika.

Želje za prijatelje

Želim ti da cvjetaš i rasteš.

Uštedite novac, poboljšajte svoje zdravlje.

To je za dugo putovanje

Najvažniji uvjet.

Neka svaki dan i svaki sat

Kupit će ti nešto novo.

Neka tvoj um bude dobar,

I srce će biti pametno.

Želim ti od srca,

Prijatelji sve najbolje.

I sve je dobro, prijatelji,

Kod nas to nije jeftino.

Tatjana Morozova
Scenarij književne večeri „U posjeti Marshaku“, posvećene 130. obljetnici rođenja dječjeg pjesnika

Književni praznik"U gosti kod Marshaka»

Ciljevi:

1. Proširite znanje djece o životu i radu S. Ya. Marshak.

2. Razvijati logičko razmišljanje, vizualnu i slušnu pažnju, pamćenje i govor djece.

3. Njegujte interes za kreativnost S. Ya. Marshak, svojim djelima; na kazališne aktivnosti.

Oprema:

Multimedija, prezentacija "U gosti kod S. ja Marshak» , prezentacija "zagonetke", video "Mačka i čudovišta"- glasi Alexander Kutsen, pjesma na riječi R. Kiplinga "Na dalekoj Amazoni", prijevod S. Marshak, u izvedbi Nikitina, portret S. Ya. Marshak(1887. - 1964., knjige S. Ya. Marshak, dječji crteži za radove.

Tijek praznika

Čitajte, cure!

Čitajte, dečki!

Oni podučavaju dobre stvari

Omiljene knjige! (N. Pikuleva)

Pa zdravo, pametna, dobra riječ!

Neka knjige uđu u vaš dom kao prijatelji!

Čitaj do kraja života – opameti se (Yu. Entin)

Vodeći: Ovim pjesničkim stihovima iz razn pjesnici otvaramo književni festival"U gosti kod Marshaka» . Danas ćemo zaviriti u čarobni svijet knjiga naše voljene pjesnik svih vremena i naroda Samuil Jakovljevič Marshak. Da, da, i vaši baka i djed su čitali pjesme ovog autora. I knjige Marshak preveden na mnoge jezike svijeta.

Ljudi, ove godine 2017. obilježava se 130. obljetnica rođenje C. ja Marshak. Teško je zamisliti naše djetinjstvo bez Odsutnog iz Basseynaya ulice, bez glupog malog miša, bez kućice i Robin-Bobina.

Gledanje filma o životu Marshak

S. Ya. Marshak, poznat dječji pisac, rođen 3. studenog 1887. u gradu Voronježu u obitelji tvorničkog tehničara. Poeziju je počeo pisati vrlo rano, kada nije ni znao pisati. Svoju prvu pjesmu napisao je s četiri godine.

S osam godina krenuo je u školu. Stvarno je uživao u učenju. Njegova omiljena lekcija bila je književnost. Poslije mature Marshak otišao u Englesku i studirao na sveučilištu. A onda se vratio u Rusiju i počeo pisati djela za djecu. Prvi dječje pjesme pjesnik pisao o mališanima i za malene (zvuče pjesme iz knjige "Djeca u kavezu")

Poslušajmo neke od njih.

1. Djeca se slikaju likovi iz pjesama, izlaze i stoje raštrkani. Čitaju poeziju. Svako dijete recitira po jednu pjesmu iz ciklusa "Djeca u kavezu".

Čitanje pjesama iz ciklusa "Djeca u kavezu"

Samuil Yakovlevich bio je vjeran drug i dobar prijatelj djece. Naučio ih je voljeti poeziju, pokazao im čudesnu snagu i ljepotu zavičajnog jezika. Marshak Jednom sam klincima objasnio da bih im volio pokloniti lutku koja će govoriti riječi koje su čovjeku u tom trenutku najpotrebnije. Na primjer: "Ne brini. Bit će praznika i u tvojoj ulici". Ili: „Ne boj se! Ima i gorih stvari.". Ili: "Bez uvrede! Budi pametniji od svog prijestupnika.". Ali budući da takve lutke ne postoje, napisao je Marshak: “Dobre knjige pomoći će onima koji im ne padnu na pamet pravim riječima koje ih mogu utješiti, oraspoložiti, učiniti ljubaznijima, hrabrijima, pametnijima i strpljivijima.”

Vodeći: Marshak napisao zabavne pjesme zagonetke. Hajdemo ih svi zajedno pogoditi.

Prezentacija "zagonetke"

On pravi buku u polju iu vrtu,

Ali neće ući u kuću.

I ne idem nikamo.

Sve dok ide (Kiša)

Što je pred nama:

Dvije osovine iza ušiju,

Pred našim očima na kolu

A medicinska sestra na nos (Naočale)

Prionula je poslu

Cvilila je i pjevala.

Jeo, jeo hrast, hrast

Slomio zub, zub. (Pila)

Uvijek hodamo zajedno,

Slični kao braća.

Za večerom smo - ispod stola,

A noću - ispod kreveta. (Čizme)

Tukli su ga rukom i palicom.

Nitko ga ne sažaljeva.

Zašto tuku jadnika?

I za to što je napuhan (Lopta)

Plava kuća na vratima

Pogodite tko živi u njemu.

Vrata su uska ispod krova -

Ni za vjevericu, ni za miša,

Nije za autsajdera,

Pričljivi čvorak.

Vijesti lete kroz ova vrata,

Provode zajedno pola sata.

Ne za dugo u posjeti -

Lete na sve strane (Poštanski sandučić)

Što je pred nama:

Dvije osovine iza ušiju,

Pred našim očima na kolu

I medicinska sestra na nosu. (Naočale)

Samo nastavljam,

A ako ustanem, past ću. (Bicikl)

Održava se kviz "Poznajete li ove heroje?"

Voditelj poziva djecu da pogode o kojem je junaku riječ i iz kojeg je djela.

1. B došao me posjetiti

S debelom torbom preko ramena,

S brojem 5 na bakrenoj ploči,

U plavoj jednoobraznoj kapi...

Odgovor: lenjingradski poštar, "Pošta"

2. Stavio je rukavice na noge.

Na glavi mi je bila tava!

Ušao je u raskopčanu kočiju

I vozio se u njemu bog zna kamo!

Odgovor: Razbacano od ulice Basseynaya., “Eto kako odsutno”

3. Otišla je u Zhitomir,

Sa sobom sam ponio ogromnu količinu prtljage.

Ali usput sam izgubio svog psa,

I jako je tugovala.

Odgovor: gospođo, "Prtljaga"

Vodeći: Pokazat će vam djeca starije skupine dramatizacija pjesme. ja Marshak"Prtljaga".

Dramatizacijski stih. "Prtljaga"- starija skupina

Dramatizacijski stih. "Olinov prsten"- srednja skupina

Vodeći: Pjesme S. Ya. I kod kuće čujemo Marshaka, kako na ulici tako i u školi. - Često pjesnik u pjesmama je ismijavao lijenčine, nesposobnjakoviće i hvalisavce.

Poslušajte priču o onima koji su odustali i mačku koji je sanjao da ide u školu.

Gledaj video "Mačka i čudovišta"- čita Alexander Kutsen

Vodeći: Zahvaljujući S. Ya. Marshak možemo čitati svih 154 soneta Williama Shakespearea, pjesme Roberta Burnsa i Rudyarda Kiplinga, jer Marshak bio izvrstan prevoditelj. Mnoga od tih djela uglazbljena su.

(Pjesma zvuči prema riječima R. Kiplinga "Na dalekoj Amazoni", prijevod S. Marshak).

A koliko Engleza i Škota preveo dječje pjesme S. ja Marshak: "Humpty Dumpty", "Tri trapera", "Robin-Bobin", "Kuća koju je sagradio Jack", "O dječacima i djevojčicama".

Od čega su napravljeni dječaci?

Od puževa, školjki

I zelene žabe.

Od ovoga su napravljeni dječaci!

Od čega su napravljene djevojke?

Od slatkiša i kolača

I sve vrste slatkiša.

Od ovoga su napravljene djevojke!

Od čega su momci napravljeni?

Od čega su momci napravljeni?

Od ismijavanja, prijetnji,

Krokodilske suze.

Od ovoga su momci napravljeni!

Od čega su napravljene mlade dame?

Od pribadača, igala,

Od vrpci, tetovaža.

Od ovoga su napravljene mlade dame!

Vodeći: Samuil Yakovlevich Marshakživio neko vrijeme u gradu Krasnodaru. Tamo je stvorio jedan od prvih u Rusiji dječji kazališta i počeo pisati drame za njega. Predstave prema dramama Marshak"Kuća za mačke", “Bojati se tuge znači ne vidjeti sreću”, "Pametne stvari", "12 mjeseci", "Teremok" i sada se može vidjeti u kinima.

Pogledajte susret Lisice i Vuka iz bajke u izvedbi naših umjetnika "Teremok".

"Teremok" - uprizorenje ulomak iz predstave – pripremna grupa

Sivi vuk u gustoj šumi.

Sivi vuk u gustoj šumi

sreo riđu lisicu.

Lisaveta, pozdrav!

Kako si zubati?

Stvari idu dobro. Glava je još netaknuta.

Gdje si bio? - Na tržištu.

Što si kupio? - Svinjetina.

Koliko si uzeo? - čuperak vune,

Desna strana je bila otkinuta

Rep je sažvakan u tučnjavi!

Tko ga je odgrizao? - Psi!

Jesi li sit, dragi kumanek?

Jedva sam vukao noge!

Vodeći:

Dečki, pogledajte ove male mačiće, hajde da saznamo zašto plaču.

Rukavice - dramatizacija pjesme - starija skupina

Mačići izgubili rukavice na cesti

I uplakane su otrčale kući.

Mama, mama, žao mi je, ne možemo pronaći

Ne možemo pronaći rukavice!

Izgubili ste rukavice? To su loši mačići!

Danas ti neću dati nikakvu pitu.

Mjau-mjau, ne dam, mjau-mjau, ne dam,

Danas ti neću dati nikakvu pitu!

Mačići su otrčali i pronašli rukavice

I, smijući se, otrčaše kući.

Mama, mama, ne ljuti se jer si nađena,

Zato što su bile rukavice!

Jeste li našli rukavice? Hvala vam, mace!

Dat ću ti malo pite za to.

Mur-mur-mur, pita, pur-mur-mur, pita,

Dat ću ti malo pite za to!

Vodeći:

Mama mačka rekla je mačićima da očiste ormarić.

Održava se štafetna igra "Dovedite stvari u red"

(Dva tima - Barsik i Murzik - natječu se tko će brže izvršiti zadatak. Djeca zasebno skupljaju rukavice, a zasebno čarape. U igri sudjeluju djeca mlađe skupine.)

Vodeći: U stihovima Marshak Odrasla je više od jedne generacije djece. U moje vrijeme pjesnik Dobivao sam pisma iz cijele zemlje u serijama. Djeca su pitala kako je Odsutni iz Basseynaya ulice, koliko ima godina kreator:

"Dragi djede! Koliko imaš godina? Imaš li već stotu? Uostalom, moja baka je čitala tvoje pjesme kad je bila mala, a i mama i tata..."

Poezija Marshak za djecu, čiste i iskrene, upravo onakve kakvima ih je autor želio prikazati. Nadamo se da su želje Samuila Jakovljeviča mladim čitateljima će se ispuniti: “Neka tvoj um bude dobar,

I srce će biti pametno"

Zvuči pjesma "Želje prijateljima" u izvedbi autora

Vodeći: Naš je gotov književni praznik posvećena kreativnosti dječji pisac S. ja Marshak. Koje su vam se pjesme svidjele? (odgovori djece)

Vodeći: Zapamtite, momci!

S knjigom se u svijetu lakše živi.

Knjiga mudrosti je potpuna.

Sve će biti rasvijetljeno i odgovoreno

Za bilo koje pitanje ona (Ljudmila Guselnikova "Knjiga")

knjige Marshak nauči nas voljeti poeziju, pjesnički govor

A sada vas pozivamo da pogledate našu izložbu koja predstavlja knjige S. Ya. Marshak i crteže naše djece prema njegovim djelima.

korišteno književnost: Internet resursi

Alena Komova
Scenarij tematskog praznika za rođendan dječjeg pisca i pjesnika S. Ya. Marshaka

SCENARIJ ODMORA posvećena danu rođenje C. ja Marshak 3. studenog.

Predškolski djetinjstvo- vrlo važna faza u obrazovanju pažljivog, osjetljivog čitatelja koji voli knjige, koja mu pomaže razumjeti svijet oko sebe i sebe u njemu, formirati moralne osjećaje i procjene, razvijati percepciju umjetničke riječi.

Sociološka istraživanja u našoj zemlji i inozemstvu pokazala su negativna trendovi:

Zamjetan pad interesa za čitanje kod djece mlađe predškolske dobi;

Naglo smanjenje udjela čitanja u strukturi slobodnog vremena djece zbog činjenice da su televizija, video i računala praktički istisnuli knjige iz njihovih života;

Zamjena originala dječji fikcija kao surogat masovne kulture.

Aktualnost ovog problema postala je razlogom donošenja Nacionalnog programa za potporu i razvoj čitanja ruske beletristike i klasika kulturne baštine.

Jedan od omiljenih autora predškolske dobi djetinjstvo je C. ja Marshak. Shvaćajući da program poticanja razvoja i želje za čitanjem ima dugoročnu perspektivu, odlučili smo dati izvediv doprinos upoznavanju djece s knjigama i razvoju pismenog i promišljenog čitatelja.

Cilj: povećanje učinkovitosti rada na upoznavanju djece s kreativnošću S. Ya. Marshak.

Zadaci:

Promicati interes djece za beletristiku

Promicati vrijednost knjige, formirati informacijsku kulturu pojedinca.

Odgojiti čitatelja koji je sposoban suosjećati s likovima, suosjećati s njima i reagirati na ono što čitaju.

Kroz radove S. Ya. Marshak promicati kod djece dobre osjećaje, interes i ljubav prema životinjama, suosjećanje s herojima u nevolji.

Uključiti roditelje u obiteljsko čitanje književnih djela.

Razviti sposobnost emocionalnog sagledavanja figurativnog sadržaja djela; utjelovite svoju maštu u slikama likova; učvrstiti znanje o profesijama; razvijati maštu i kreativne sposobnosti.

Korištenje stečenih vještina i sposobnosti za razvoj kreativnosti i estetskog opažanja.

Potez odmor uz prezentaciju prikazanu na multimedijskom projektoru u glazbenoj učionici.

Djeca ulaze u dvoranu uz glazbu. Učitelj obraća pozornost na dekoraciju sobe. Djeca se kreću po dvorani, gledaju sve.

Odgajateljica: Ljudi, molim vas recite mi koje je sada godišnje doba?

djeca: Jesen!

Odgajateljica: Koje jesenje mjesece poznaješ?

djeca: rujan listopad studeni.

Odgajateljica: Poslušajte pjesme o tome mjeseca:

Djeca izlaze i recitiraju pjesme o jeseni.

RUJAN.

Vedro rujansko jutro

Sela mlate kruh

Ptice jure preko mora -

I škola se otvorila.

U listopadu, u listopadu

Vani česta kiša.

Trava na livadama je mrtva, skakavac je utihnuo.

Drva za ogrjev su pripremljena

Za zimu za peći.

Odgajateljica: WHO napisao ove pjesme?

Djeca odgovaraju. Slajd 1

Nismo se uzalud okupili danas, u studenom kod autora ovih redaka - Samuila Yakovlevicha. Marshakov rođendan. Ove godine napunio je 126 godina.

- Ljudi, sada ću vam reći nešto o tome Marshak.

CM. Marshak rođen 1887. u Voronježu. Slajd 2

Obitelj je bila velika i prijateljska. Otac i majka radili su od jutra do večeri i trudili se odgojiti svoju djecu obrazovanom i marljivom. Slajd 3

Budućnost pjesnik Poeziju je zavolio rano i od svoje četvrte godine pokušavao ju je sam skladati. On zapamtio: “...Odmalena sam razvio strast prema poeziji. Zapravo, " pisati Počeo sam pisati poeziju prije nego što sam naučio pisati. Skladao sam dvostihe usmeno, tiho, ali sam ih ubrzo zaboravio.” Također je rano naučio čitati, sjedeći tijekom nastave pored svog brata, s kojim je učitelj učio. U mojim sjećanjima Marshak sebe vidi kao nemirnog, zločest:

“Moram priznati da sam vrlo rijetko bio “dobar dečko”. Ili bi se potukao u dvorištu, ili bi bez pitanja otišao u posjetu, ili bi razbio abažur ili teglu pekmeza. U rano Nisam išao kad sam bio klinac, ali samo je pobjegao.” Ali Marshak Bio je vrlo vrijedan i volio je učiti.

A s jedanaest godina, kad je počeo učiti u gimnaziji, već je prevodio starorimski pjesnik Horacije. Slajd 4

Onda je neočekivano, kao iz bajke, studirao u St

Tamo je upoznao poznate umjetnike, glazbenike, književnici, studirao je u najboljoj metropolitanskoj gimnaziji.

Darovitog dječaka primijetio je poznati kritičar i likovni kritičar Stasov. Slajd 5

Upoznao ga je s L. N. Tolstojem, Šaljapinom, Gorkim.

Gorki je puno pomogao mladiću pjesniku kad je počeo pisati za djecu i stvarati knjige za njih.

Vrlo mlad Marshak otišao na studij u Englesku. Slajd 6

Dok je živio u Engleskoj, naučio je i zavolio englesku poeziju te počeo prevoditi engleski pjesnici, narodne balade i pjesme.

- Marshak jedan od najboljih prevoditelja kod nas slide 7.

Za vrijeme rata Marshak organiziran u Krasnodaru « Igralište» , gdje je bilo predavanja, radionica, klubova i čak kazalište za djecu, za što je i sam napisao drame – bajke. U njemu je cvjetala dobrota, stvaralaštvo i ljepota.

Od tada počinje njegovo prijateljstvo s djecom. Slajd 8.

On pisao knjige za djecu.

Učio ih, pomogao im da rastu.

Usrećio ih je i školovao.

Želio je da djeca odrastu pametna, poštena, dobra, hrabra i pismena.

Njegova pjesma "Priča o neznanom junaku" uči nas da budemo jaki, hrabri, spretni i skromni.

Odgajateljica: Gotovo da nema djeteta u našoj zemlji koje je još rano nikad čuo za to kad sam bio dijete, ne bi znao pjesme S. Ya. Marshak. "Prtljaga", "Priča o glupom mišu", "Lopta", "Djeca u kavezu"…. A vi možete nastaviti popis radova S. Ya. Marshak? (odgovori djece) Djeca su nam naučila pjesmice, slušajmo ih. Slajd 9.10

Dijete:

Jedan se građanin vozio po Moskvi

Bijela kapa na glavi

Odgajateljica: Marshak je također napisao tužan, tragične, domoljubne pjesme, ali i one smiješne. A sada ćemo poslušati samog autora i malo se zagrijati i zasvirati.

Pjesma "LOPTA" (djeca izvode pokrete loptom)

Nakon igre djeca sjedaju na stolice.

Odgajateljica: Mnoge pjesme Marshak

Dijete:

ABC u stihovima. Slajd 11.12.

Roda je ljetovala kod nas

I zimi je negdje ostao

Nilski konj je otvorio usta

Nilski konj traži kiflice

– upita vrabac vranu

Pozovite vuka na telefon

Raste gljiva među stazama

Glavica na tankoj peteljci

Odgajateljica: Mnoge pjesme Marshak nauči nas čuvati i voljeti knjige.

Dijete: slajd 13

Kod Skvorcova Griška.

Bile jednom knjige

Prljav, čupav

Odrpan, grbav

Bez kraja i bez početka

Uvezi su poput basta

Crtanja na plahtama

Knjige su gorko plakale...

Odgajateljica: Samuil Yakovlevich Marshak pomaže nam u učenju. Uz pomoć njegovih pjesama pamtimo imena mjeseci, slova, učimo brojati i rješavati zagonetke. Slajd 14

Dijete: u rukama brojevi 1 i 2.

Evo jednog ili jednog

Vrlo tanka poput igle za pletenje

A ovo je broj dva

Divite se kakav je

Dvojka izvija vrat,

Rep se vuče za njom

Odgajateljica: - Marshak U svojim pjesmama ismijavao je lijenčine, nesposobne ljude, neorganizirane ljude i hvalisavce.

Odgajateljica: Koje pjesme znaš o takvim ljudima? Slajd 15

Djeca odgovaraju: (Apstraktan, majstor lomaster).

Dijete:

Majstor - scrapmaster

Ne želim učiti

Sama ću poučiti bilo koga

Ja sam poznati majstor

Za stolariju

Pila je zaškripala

Zujao kao pčela

Ispilio pola daske

Zadrhtala je i postala

Kao u jakom poroku

Dobio sam u pokretu

Vozim je naprijed

Ali zlikovac ne dolazi

Povlačim je natrag

Zubi u drvetu cvokoću...

Rasejani utrčava u dvoranu. Slajd 16

Odsutno dijete: -

dragi

Draga kočija!

Draga kočija

dragi jedan!

Kroz debelo i tanko

Moram ići,

Zar ne može, tramvajem?

Zaustaviti željezničku stanicu?

Odgajateljica: Oh, tko je ovo?

Odsutan duhom: Ja sam. Doviđenja, odnosno zdravo!

djeca: Zdravo!

Odgajateljica: Kako je smiješno odjeven! Ljudi, prepoznajete li ga?

djeca: Ovo je Odsutni iz ulice Basseynaya. Slajd 17

Odgajateljica: Ljudi, recite mi što nosi Absent-Minded.

1. dijete: (dijete u ulozi odsutne osobe izvodi pokrete dok recitira pjesmicu)

Jednom davno živio je čovjek odsutan duhom

U ulici Basseynaya.

Ujutro je sjeo na svoj krevet,

Počeo sam oblačiti svoju majicu,

Stavio je ruke u rukave -

Ispostavilo se da su to hlače.

Eto kako odsutno

Iz ulice Basseynaya!

2. dijete: Počeo je oblačiti kaput-

Kažu mu: ne to,

Počeo je navlačiti gojzerice.

Kažu mu: nije tvoje.

Eto kako odsutno

Iz ulice Basseynaya!

3. dijete: Umjesto kape na put

Stavio je na tavu.

Umjesto čizama, rukavice

Navukao ga je preko pete.

Eto kako odsutno

Iz ulice Basseynaya!

Odgajateljica: Dragi rasuti! Možete li nam reći gdje vam se toliko žuri?

Odsutan duhom: Sad trčim s kolodvora.

Otrčao sam na peron,

Popeo se u raskopčanu kočiju,

Donio je smotuljke i kofere,

Strpao sam ih pod sofe.

Sjeo u kut ispred prozora

I zaspao mirnim snom.

I to baš u ovo vrijeme.

Gospođa je predavala prtljagu (Apstraktni vade stvari)

Karton

I malog psa.

Stvari se prevoze na platformu,

Bace te u otvorenu kočiju,

Spreman. Prtljaga spakirana:

Ispostavilo se da se na kolodvoru sve pomiješalo i gospođine stvari su ukrcane u moj raskopčani vagon. I sad ne znam gdje mogu naći ovu gospođu da joj vratim psa i prtljagu? Možda je otišla u cirkus, nadajući se da će tamo pronaći svog psa.

Odgajateljica: Odsutni duhom, dečki i ja ćemo vam pokušati pomoći.

Požurimo. Uđi u tramvaj.

Demu redaju jedan za drugim. Uz glazbu se “vozimo” po dvorani. Gospođa izlazi i otkriva da su sve stvari pomiješane. Podijelite na dva timovi:

Odgajateljica: Moramo im pomoći da riješe stvari.

Odgajateljica: Dakle, naš je prošao odmor, je li vam se svidjelo? Djeco, jeste li naučili koju lekciju?

djeca: ne treba se hvaliti, treba biti sabran, uredan, a ne lijen. Slajd 18.